İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:32 Güneş05:30 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:47 Yatsı22:36
Hava - Açık 26°C Nem %69
Türkçe
13 Zilka'de 1441 4 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

İngiltere'nin Somali'de petrol oyunu

28.02.2012
Guardian gazetesi, İngiltere'nin son zamanlarda dünyanın en yoksul ülkelerinden Somali'ye yoğun bir şekilde yardım etmeye başlamasının ardında "petrol rezervlerinin" yattığını yazdı.
21 yıldır süren iç savaş, kıyı kesimlerdeki korsan saldırıları, ülkenin büyük bölümünde hâkim olan savaşçılar, açlık ve kuraklık yüzünden ölen on binlerce insan... Dünyanın en yoksul ve güvenlikten yoksun ülkelerinden olan Somali'deki bu korkunç tabloları değiştirmek için 'kollarını sıvayan' İngiltere'nin asıl amacı ortaya çıktı.
İngiliz The Guardian gazetesindeki bir haberde Doğu Afrika ülkesinin geleceği için yoğun mesailer harcayan İngiltere'nin gözünün aslında Somali'nin petrol rezervlerinde olduğu yazıldı. Haber Somali'nin kuzey doğusundaki Puntland bölgesinde Uluslararası İşbirliği Bakanı olan Abdülkadir Abdi Hashi'nin açıklamalarına dayandırıldı.
İRAN PETROLÜNE ALTERNATİF
Geçen hafta Londra'daki Somali konferansına katılan Hashi, "Birçok İngiliz yetkili ile Somali'de çıkması beklenen petrol rezervleri hakkında konuştuk. Bize, petrolün çıkarılması, petrol gelirlerinin yönetilmesi ve bu alanda en fazla verimi alabilmemiz için yardım teklif ettiler" dedi. Sabah'ın aktardığı haberde ayrıca Somali Başbakanı Abdi Veli Muhammed Ali'nin "Ülkemizdeki petrol, gaz ve uranyum kaynaklarının çıkarılıp işlenmesi için bunların bir kısmını Batı ile paylaşmaktan başka şansımız yok" sözlerine de yer verildi.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'nun mart ayında sürpriz bir şekilde Mogadişu'ya gitmesi ve Başbakan David Cameron'ın Şebab'a karşı mücadele edecekleri sözü vermesinin hatırlatıldığı haberde "İran'da yaşanan son gelişmelerden sonra İngiltere, ekonomisini rahatlatmak için Somali'nin petrol sanayisine girmek istiyor" denildi.
Hint Okyanusu'nda 100 milyar varil petrol olabilir
Guardıan'ın haberinde, Somali'nin geniş doğal kaynakları ile sadece İngiltere'nin değil, Kanada, ABD ve Çin gibi ülkelerin petrol şirketlerinin de yakından ilgilenmeye başladığı belirtildi. Örneğin Kanadalı Africa Oil şirketi, 21 yıl aradan sonra Somali'de ilk petrol arama platformunu kurdu. Şirket, iki petrol arazisinde 500 milyar dolar değerinde yaklaşık 4 milyar varil petrol olduğunu tahmin ediyor. Haberde "İngiltere bu yüzden hızlı davranmak istiyor" denildi.
Somalili yetkililer ayrıca Hint Okyanusu'nun altındaki petrol yataklarının genişliğinin de Batılı güçleri iyice heyecanlandırdığını düşünüyor. Yetkililerden biri, buradaki petrol potansiyelinin 100 milyar varilin üzerinde kanıtlanmış petrol rezervi bulunan Kuveyt'le eşit olduğunu söylüyor.
DÜNYA BÜLTENİ
Diğer Haberler

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020

Hacı adaylarının kura hakları seneye devredilecek

2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazananlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021'e kurasız devredileceği, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin de iade edileceği bildirildi.
24.06.2020
Dostluk ve Kardeşlik
Sırada >>
×
Sıradaki

Şerh-i Mesnevi

Dostluk ve Kardeşlik
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin