İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 16°C Nem %82
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Santrallere gaz indirimi

Santrallere gaz indirimi

28.02.2012
Rusya'dan sağlanan doğalgaz fiyatlarındaki indirim, ilk olarak elektrik santrallerine yansıtıldı. Kamu elektrik santralleriyle bazı yap-işlet-devret (YİD) ve yap-işlet (Yİ) santrallerine verilen gaz fiyatlarında yaklaşık yüzde 5 oranında indirim yapıldı.
Yeni indirimle birlikte elektrik santralleri bin metreküp doğalgaza bin 37 lira (yaklaşık 592 dolar) ödemeye başladı. Enerji yönetimi, son aylarda doğalgazı santrallere pahalı satarken, konutlara ucuz vererek malî dengeyi sağlamayı hedefliyor.
Türkiye, doğalgaz ihtiyacının tamamına yakınını yurtdışından karşılıyor. Ağırlıklı olarak petrole bağlı belirlenen doğalgaz fiyatı, son aylarda önemli oranda artış gösterdi. Zaman'ın, enerji yönetimi kaynaklarından aldığı bilgiye göre Türkiye'nin bin metreküp doğalgaza ödediği para 500 dolara yaklaştı. Önceki ay Enerji Bakanlığı ile Rusya arasında yapılan görüşmelerinde alınan yaklaşık yüzde 10'luk indirim, yeni yılda yapılacak zamları erteletti. Fiyat politikasının, 'konutlara ucuz, elektrik santrallerine pahalı' gaz satışı şeklinde olduğunu belirten kaynaklar, "Ruslardan alınan indirim, konutlara yapılacak zammı önlerken elektrik santrallerine verilen gazın fiyatında bir miktar indirim olarak yansımış oldu. Aralıkta santraller bin metreküpe bin 98 lira öderken bu rakam ocakta bin 37 liraya geriledi." dedi.
İthal edilen doğalgazın yarıdan fazlası, elektrik üretiminde kullanılıyor. 2011'de tüketilen 43,3 milyar metreküp gazın 23 milyar metreküpü elektrik üretiminde tüketilirken 8,6 milyar metreküpü konutlara verildi. Sanayi sektöründe ise geçen yıl 12 milyar metreküp doğalgaz kullanıldı. Türkiye, elektrik üretiminin yaklaşık yarısını doğalgazla çalışan santrallerden elde ediyor. Resmi verilere göre Aralık 2011'de toplam üretilen elektriğin yüzde 47'si doğalgaz ve LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) santrallerinden elde edildi.
DÜNYA BÜLTENİ
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Ayetlerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Ana Haber Bülteni

Ayetlerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin