İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Açma-kapama cezasıyla soygun

Açma-kapama cezasıyla soygun

10.03.2012
Tüketici elektrik, su, iletişim ve doğalgaz faturalarını geç ödediğinde, gecikme faizinin yanı sıra fahiş açma-kapama parası ödemek zorunda kalıyor. Sadece internet faturaları üzerinden 80 milyon TL açma kapama parası alındığı hesaplanırken elektrik ve su da katıldığında rakam katlanıyor.
Elektrik, su, doğalgaz ve iletişim gibi temel tüketim alanlarında da yaygın olan keyfi uygulamalar, özellikle dar ve sabit gelirliyi vuruyor.
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, “Fatura borcunu gecikme faizi ile birlikte ödeyen tüketici, ayrıca fahiş açma-kapama bedelleriyle karşılaşıyor. Hizmetler genellikle merkezi sistemden kapatılıp açılsa da yıllık enflasyona göre artan ceza uygulanıyor” dedi. Kalyoncu şu bilgileri verdi:
* 2011 yılı rakamlarıyla her üç aboneden biri doğalgaz, her dört aboneden biri elektrik, her beş aboneden biri su, her 10 aboneden biri de telefon faturasını zamanında ödeyemiyor.
* Türkiye’de her 1000 aboneden 35’i de internet faturasını geciktirdiği için açma kapama bedeli ödüyor. Ülkemizde 40 milyon civarında internet kullanıcısı var, toplam abone sayısı ise 13 milyon. Sadece internet hizmetiyle alakalı açma-kapama ücreti yıllık ortalama 80 milyon TL’ye ulaşıyor.
Milyonlarca liralık açma-kapama parasıyla cezalandırılan tüketiciler, şimdi de yakında ‘sicili bozuk’ ve ‘temiz’ diye listelenecek. Kamuoyunda ‘kara liste’ olarak bilinen Merkez Bankası bünyesindeki kredi bilgilerinin yer aldığı ‘risk merkezi’nin Türkiye Bankalar Birliği’ne devredilmesiyle ilgili çalışmalarda sona gelindi. Yeni listede, kredilerin yanı sıra elektrik, su, telefon gibi borç bilgileri de yer alacak. Yeni kara liste tüm finans kuruluşlarına açık olacak ve kuruluşlar kara listeden hizmet almak için belirli bir ücret ödeyecek.
Cumhuriyet
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Başmakaleler
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Başmakaleler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin