İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:17 Güneş05:58 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:21 Yatsı21:55
Hava - Az Bulutlu 22°C Nem %83
Türkçe
16 Zilhicce 1441 6 Ağustos 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Japonya yenilenebilir enerjiye odaklandı

10.03.2012    A+ | A-
Fukuşima felaketinin ardından Japonya 54 nükleer santralından 52’sinin faaliyetini durdurdu. Japonya’da, bu yaz halka açık tartışma ile yeni enerji politikası belirlenecek.
 
Yarın, Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin ve ardından gelen tsunaminin yıl dönümü... Deprem ve tsunami ile Fukuşime Daiichi nükleer santralında oluşan felaket,  Japonya’da enerji politikasının sorguanmasına neden oldu.
Nükleer enerji sektöründe dünyanın bir numarası olan Japonya, enerji politikasını sil baştan ele alıyor. Fukuşima’daki radyasyon sızıntısı sonrasında Japonya, 54 nükleer santralının 52’sinin faaliyetini durdurdu. Tokyo’da görüştüğümüz Japon yetkililer, artık yenilenebilir enerjiye odaklanacaklarını anlattı.
 
Yüzde 30 nükleer enerji
Kamu İşleri Bakan Yardımcısı Noriyuku Shikota’nın aktardıklarına göre Japonya’nın enerjisinin yüzde 30’u nükleer enerjiye, yüzde 9’u yenilenebilir enerjiye dayanıyor. 11 Mart 2011’deki felaketin öncesinde 2030’a kadar nükleer enerji oranının yüzde 52’ye çıkarılması, 14 yeni santral daha yapılması planlanıyordu. Ancak felaketin ardından halktan gelen tepkileri göz önüne alan Japon hükümeti bu planı iptal etti, nükleer enerjiye bağımlılığı azaltma kararı aldı. 
‘Artık yeni nükleer tesis kurmanın siyasi olarak zor olduğunu’ vurgulayan Shikota, geçici olarak kömür ve doğal gaz ihracatlarını artırdıklarını, enerji tasarrufuna gittiklerini söyledi.
Hükümetin yeni planlarını detaylandıran Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Masuru Sato, ‘enerji alanında karışım yaratarak endüstriyel bir devrime gideceklerini’ söyledi. Bu plan çerçevesinde Japonya güneş ve rüzgâr enerjisini artırma çalışmalarına başladı. Fukuşima sahillerine rüzgâr tribünleri yerleştirme kararı alındı. Japonya’nın bir diğer kaynağı ise jeotermal enerji olacak.
 
Halkla beraber karar verilecek
Araştırmalara başladıklarını anlatan Sato, “Biz deprem ülkesiyiz. Özellikle doğu bölgelerimizde volkanlar bulunuyor. Bu da magma demek” diye konuştu. Sato, yaza kadar enerji konusunda bir taslak hazırlanacağını ve bunun seminerler ile halka açık bir tartışma ile karara bağlanacağını söyledi. Kapanan nükleer santralların kaderi de bu tartışma sonucunda belli olacak.
Milliyet
Diğer Haberler

31.07.2020

1441 Hac ibadeti tedbirlerle yerine getiriliyor

Kutsal topraklarda bu yıl Hac ibadeti salgın önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda bir katılımla yerine getiriliyor.
29.07.2020

Arefe günü orucu

Kurban Bayramı 10 Zilhicce 1441 - 31 Temmuz 2020 günü itibarıyla kutlanmaya başlanacak. Bayramdan bir önceki gün olan Arefe günü oruç tutmanın sevabına dair derlediğimiz sohbetleri istifadenize sunuyoruz.
28.07.2020

Hac yarın başlıyor

Suudi Arabistan'ın korona nedeniyle kısıtlama getirdiği hac yarın başlıyor. En fazla 10 bin kişinin katılacağı hac için gerekli önlemler alındı.
28.07.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin