İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Türkiye’de yakıt talebi artıyor

Türkiye’de yakıt talebi artıyor

04.04.2012
Türkiye’de elektriğin yaklaşık yarısı doğalgaz santralları tarafından üretilirken, özel sektör tarafından EPDK’ya yapılan yeni doğalgaz santralı başvurusu 55 bin 451 megavata (MW) ulaşmış durumda.
Bu da Türkiye’nin 54 bin MW’lık toplam kurulu gücünden bile fazla bir üretim anlamına geliyor. Enerji açığını karşılamak için HES’lere 27 bin, rüzgara 12 bin, jeotermale ise 780 MW’lık başvuru bulunuyor.  
Potansiyel 93 bin MW
2002 yılında Türkiye’de üretilen elektriğin 50 milyar kilovat saati (kWh) yani yüzde 40.6’sı doğalgazdan üretilirken, bugün yaklaşık yüzde 51’e ulaştı. Hidro, rüzgar, güneş ve jeotermalden oluşan yenilenebilir kaynaklarının işletmede olan toplam kurulu gücü bugün 19 bin MW seviyesinde. Türkiye’nin hidroelektrik, rüzgâr ve jeotermalde 93 bin 600 MW’lık potansiyeli, güneş enerjisinde ise yıllık 380 milyar kWh değerinde güç potansiyeli bulunuyor. Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkan Önder Karaduman, yatırımcıların elinde bulunan yeni doğalgaz santrali lisansları ile elektrik üretimindeki doğalgaz payının yüzde 51’den yüzde 80’e çıkabileceğine dikkat çekerek, “Elektrik talebi hızla artarken, doğalgazı yüzde 30’a düşüreceğiz ama neyi çıkartacağız?” diye konuştu. 
Nisan ayı itibariyle EPDK tarafından uygun bulunan ve lisans verilen özel sektör doğalgaz yatırımlarının adedi 313, kurulu gücü ise 26 bin MW’ı geçmiş durumda. EPDK’ya yapılan toplam doğalgaz santrali başvurusu ise 416 adet, kurulu gücü de 55 bin 451 MW düzeyinde. Türkiye’nin 54 bin megavatlık kurulu gücünden fazla olan bu rakamın içinde 16 bin 712 MW’lık başvuru aşamasında, 11 bin 749 MW’lık inceleme-değerlendirme aşamasındaki yatırımlar da var. 
Hürriyet
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Mesajınız Var…
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Mesajınız Var…
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin