İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 25°C Nem %78
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Mültecilerin sorunları, Aşkabat'ta görüşülüyor

10.05.2012
Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta "Müslüman dünyasında mülteciler" konulu uluslararası konferans yapılıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı'nin (İİT) himayesi altında yapılan konferansa, Türkiye'yi temsilen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katılıyor.
Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, İİT ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin ortaklaşa düzenlediği konferansa, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Bugün açılan konferansa, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yahya Maroofi ve İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerden bakan düzeyinde katılım gerçekleşti.
Berdimuhamedov, konferansa katılan bakanlar ile tek tek tokalaştıktan sonra toplu fotoğraf çektirdi. Ardından konferansın açılış konuşmasını yapan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, dünyada barış ve istikrarın sağlanması için büyük çaba gösterdiklerini kaydetti. 66. BM Genel Kurulu'nda mülteciler ile ilgili bir konferansın düzenlenmesini teklif ettiklerini ve bugün bu konferansa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Berdimuhamedov, 2005 yılda 13 bin kişi Türkmen vatandaşlığına alındığını ve bunların 9 bin 500'ünün ise mülteci olduğunu belirtti. Türkmen lider, mültecilere ülkesinde bütün imkanların seferber edildiğini ve onlar için istihdam kapılarının açıldığını ifade etti. Berdimuhamedov, 2011 yılında 3 bin 318 kişiye 'vatandaşlık' hakkı tanındığını ve bunların yarısının da mülteci olduğunu sözlerine ekledi.
İHSANOĞLU YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU
Daha sonra konuşan İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, örgüte üye ülkelere mültecilere yardım çağrısında bulundu. İİT himayesinde e yapılan konferansın önemli olduğuna dikkat çeken İhsanoğlu, Müslüman ülkelerinde 17 milyonun üzerinde mülteci olduğunu söyledi. İhsanoğlu, Türk basınına yaptığı açıklamasında, dünyada çok sayıda mülteci olduğunu ve bunların büyük bir kısmının İslam coğrafyasında bulunduğunu belirtti. İhsanoğlu yaptığı açıklamasında; "Bir ülkeden başka bir ülkeye göç etmek zorunda kalan milyonlarca mülteci var. 1940'lardan beri Filistinli mültecilerin durumları var. Böyle bir toplantıya Aşkabat'ta olmasından çok mutluyuz." dedi. İhsanoğlu, mültecilerle ilgili sorunlarıyla ilgili uzun vadeli bir çözüm üretmek için çaba gösterilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
Haber7
Diğer Haberler

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020

Malezya'da okullar yeniden açıldı

Malezya'da salgın nedeniyle yaklaşık 3 aydır kapalı olan okullar yeniden açıldı. Okulların yeniden açılmasının ilk aşamasında ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencileri eğitime başladı.
25.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Güne Merhaba

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin