İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Yatsı20:13 İmsak05:28 Güneş06:53 İşrak07:31 Öğle12:59 İkindi16:16 Akşam18:54
Hava - Parçalı Bulutlu 21°C Nem %52
Türkçe
14 Safer 1442 30 Eylül 2020 Çarşamba Saat: -
14 Safer 1442
Yatsı
20:13
İmsak
05:28
Güneş
06:53
İşrak
07:31
Öğle
12:59
İkindi
16:16
Akşam
18:54
Menü

66 ayda otomatik kayıt ve ağır ceza

11.05.2012    A+ | A-
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, ilköğretime başlama yaşının 66 ay olduğunu belirterek, velilerin 60-66 aylık çocuklarını ilkokula başlatmak istemeleri durumunda haziran ayındaki kayıt döneminde okullara dilekçe verebileceklerini bildirdi.
Kocabıyık, öğretmenlerden oluşan bir heyetin başvuran çocuklara bakarak düzeyini ölçeceklerini belirterek, “60-66 ay dönemindeki çocukların ilkokula başlamalarının ardından uyum sağlayamamaları durumunda veli istediği zaman çocuğunu çekip okul öncesi eğitime kaydettirebilecek” dedi.
12 yıllık zorunlu eğitimle ilgili uygulamalar konusunda açıklama yapan Kocabıyık, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıtlarının e-okul sistemi üzerinden merkezden yapılacağını belirtti. “Ortak aklın 66 ay üzerinde durduğunu gözlemledik ve kararımızı ona göre aldık” diyen Kocabıyık, 66-72 ay arasında yaklaşık 620 bin, 60-66 ay arasında ise 656 bin 141 çocuğun olduğunu söyleyerek, özetle şu bilgileri verdi:
“E-okul sistemi otomatik 30 Eylül itibarıyla 66 ayını dolduran bütün çocuklarımızı kaydedecek. Fakat çocuğu 60-66 ay diliminde olup da okula göndermek isteyen veliler, çocuklarının özellikle ruhsal ve fiziksel gelişiminin uygun olduğunu düşünüp ‘Benim ilkokul birinci sınıfa gitmeye hazır’ diye düşünen veliler okullara dilekçe verecek. Haziran ayındaki kayıtlar yapılırken, veliler bu dilekçelerini verecek.
Okul da öğretmenlerin yer aldığı bir heyet oluşturulacak. O heyet çocuğa bakacak, birinci sınıfa başlayacak düzeyde mi diye. Eğer çocuk bu düzeyde ise kaydı alınacak ve okul tarafından kabul edilecek. Ancak öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz çocuğun gelişimi bakımından ’Başlamaya uygun değil’ derse o çocuk okul öncesine yönlendirilecek.
Çocuğun ilköğretime kaydını yaptırdıktan sonra okula devam etmediği tespit edilirse, çocuktan kim sorumluysa velisine, vasisine çocuğun devam etmediği her gün için 15 lira para cezası kesiliyor. Buna rağmen çocuktan sorumlu veli ya da vasi, çocuğu okula göndermemeye devam ederse de ayrıca buna ek, 500 lira idari para cezası var.”
Milliyet
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin