İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %45
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Türkiye çevrede küme düştü!

Türkiye çevrede küme düştü!

08.06.2012
Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale Üniversitesi, 2012 Dünya Çevre Performansı Endeksi’ni yayımladı. Gelişmiş ülkeler ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeye çalışan Türkiye, maalesef çevre sağlığı ve doğa korumada dünya ülkeleri arasında en son sıralarda ve birçok en az gelişmiş ülkenin arasında yer alarak değerlendirilen 132 ülke arasında 109. oldu.
Daha da üzücü olan, 2010 yılında 163 ülke arasında 77’inci olan Türkiye’nin sadece iki yılda 32 sıra gerilemesiydi. İki yıl önce daha fazla ülkenin de değerlendirildiği düşünülürse, 2010 yılında çevre performansında 86 ülkeyi, yani ülkelerin yüzde 53’ünü geçen Türkiye, 2012’de 23 ülkeyi, yani değerlendirilen ülkelerin sadece yüzde 17’sini geçebildi ve yüzde 83’ünün gerisinde kaldı.
Genel çevre performansının yanı sıra, alt kategorileri de ölçen endeksin biyoçeşitlilik ve doğal alanları koruma kategorisinde 121’inci olan Türkiye’nin durumu daha da vahim. 2010’da doğa ve biyoçeşitliliği korumada 163 ülke arasında 140’ıncı olan Türkiye, 23 ülkeyi ve ülkelerin yüzde 14’ünü geçmişti.
Çevresel açıdan zayıf performans gösteren ülkeler arasında yer alan Türkiye, biyoçeşitlilik ve yaşam alanlarını (habitat) koruma kategorisinde ise en zayıf ülkeler arasında yer alıyor.
Çevre performansında Angola, Ermenistan, Etiyopya, Gana, Kırgızistan, Kongo, Mozambik, Moldovya, Sırbistan ve Sudan gibi ülkelerin gerisinde kalan Türkiye’nin tek geçtiği Avrupa ülkesi ise Bosna Hersek. En sonda ise, Libya, Bosna Hersek, Hindistan, Kuveyt, Yemen, Güney Afrika, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Irak yer alıyor.

Milliyet 

Diğer Haberler

YKS öncesi bol deneme sınavı çözün

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kaldı, Eğitimciler adaylara, her gün deneme sınavı çözülmesini ve farklı soru tiplerinin değerlendirilmesini tavsiye ediyor.
04.06.2020

Türkiye Cuma Namazına kavuştu

Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından ilk cuma namazı, bugün kılındı. Mü'minler belirlenen kurallara uyarak namazlarını kıldı.
29.05.2020

Yağmur Altında İbadet, CUMA NAMAZI AŞKI

Geçtiğimiz günlerde, Kabe'de yağmura rağmen tavaf devam ederken bu hassasiyet, Türkiye'de uzun bir aradan sonra yeniden kılınacak olan Cuma Namazı için yağışlı bölgelerde açık havada ibadetin sürdürülebileceğini hatırlattı.
28.05.2020

Cuma namazı açık alanlarda kılınacak

29 Mayıs’tan itibaren kılınacak cuma namazları, okul bahçeleri, park, mahalle meydanları ve spor sahalarında kılınabilecek. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaatle namaz, yeniden kılınabilecek.
28.05.2020
Mesajınız Var…
Sırada >>
×
Sıradaki

Tasavvuf Sohbetleri

Mesajınız Var…
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin