İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 19°C Nem %77
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Türkiye'den Fransa'ya 'müfredat notası'

Türkiye'den Fransa'ya 'müfredat notası'

06.09.2012

Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, Fransa'da, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının tek taraflı olarak orta dereceli okulların müfredatında daha geniş bir şekilde yer almasına tepki göstermek amacıyla, Dışişleri Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimde bulundu.

Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu'nun imzasıyla Dışişleri Bakanlığı'na bir nota, Eğitim Bakanlığı'na da ayrıntılı bir mektup gönderilerek, ''söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmayan ve tek taraflı şekilde tarih kitaplarında okutulmasından duyulan tepki'' dile getirildi.

Nota ve mektupta, ders kitaplarındaki bilgilerin ''tarafsız verilere dayanmadığı, sahte belgelere yer verildiği'' hatırlatıldı. Paris Büyükelçisi, nota ve mektupta, Fransa'da yaşayan ve bu ülkedeki okullarda çocuklarını okutan Türk velilerin de bu durumdan büyük rahatsızlık duyduğu ifade etti. Yine nota ve mektuplarda, Türk talebelerinin de konu ile ilgili karşılaştığı sorunlara ve rahatsızlıklara dikkat çekildi. Fransa parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının resmen tanınmasını öngören yasayı 2001 yılında kabul etmişti. Fransa parlamentosu, yılbaşında, bu iddialarının inkârının suç sayılmasını öngören yasayı kabul etmiş ancak meclis ve senatoda bir grup milletvekili ve senatör yasanını iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi de söz konusu başvuru haklı bularak yasayı iptal etmişti.

Millî Gazete

Diğer Haberler

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020

Almanya 31 ülkeye seyahat başlatıyor

Almanya'nın 15 Haziran'dan itibaren 31 Avrupa ülkesine seyahatler için yeşil ışık yakmaya hazırlandığı bildirildi. Berlin, kısıtlamaların kaldırılması için AB çapında bir dizi kriterin yerine getirilmesini istiyor.
27.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Aile Rehberi

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin