İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:30 Güneş06:07 Öğle13:14 İkindi17:02 Akşam20:09 Yatsı21:39
Hava - Açık 24°C Nem %60
Türkçe
26 Zilhicce 1441 15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: -
26 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:30 06:07 13:14 17:02 20:09 21:39
Menü

Tecrübesi olmayanlar uzun yola çıkmasın

19.10.2012    A+ | A-

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Kurban Bayramı için yola çıkacak vatandaşların özel araçları yerine otobüs kullanmalarını tavsiye ederek, ''Hem trafikteki araç sayısının azalması hem de kazaların önlenmesi adına bunun yapılması gerekir. Çünkü insanlarımızın uzun yol şoförlük tecrübesi az'' dedi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldığını belirterek, otobüs firmalarının bu doğrultuda hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. Şehirler arası tarifeli sefer yapan grup olarak bayrama hazır olduklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: ''Sektör olarak hazırız. Otobüslerimiz daha rantabl ve sık sefer yapaacakları için eksikleri varsa bu eksiklerini tamamladılar. Bakımları tamamlandı. Yağları değiştirildi.
Eksik personelleri varsa onlar giderildi. İkramlar yenilendi. Her şirket kendi filosunu bakımdan geçirdi. Artı biliyorsunuz Türkiye'deki otobüs kaptanları 4 saat çalışır ve bir saat istirahat eder. Orada takometrelerden çıkış alıyorlar. Takometrede bunlar görülüyor. Dolayısıyla 3 şoför gereken yerler varsa 3 şoför, çift şoför gereken yer varsa da ona göre hareket ediliyor. Devlet kurumları kendi denetimlerini yapıyor.'' Erdoğan, kara yolunda yolcu ve yük taşımacılığı yapabilmek için bakanlıktan belge almak gerektiğine değinerek, şöyle devam etti: ''Bunun da sınıfları var. B1 belgesi var uluslararası taşıyanlar. B2 belgesi var uluslararası grup taşıyanlar. D1 belgesi şehirler arası tarifeli sefer yapanlar. D2 belgesi turizm ve grup taşıyanlar, D-4 belgesi iller arası 10 kilometreyi taşıyanlar diye.
Bakanlıktan belge almak gerekiyor. Federasyon olarak bütün bunlara ilgiliyiz ama asıl 342 otobüs şirketi yani 8 bin 100 otobüsle D 1 belgeli tarifeli sefer yapan, bu otogarda bulunan firmalar bizim bir numaralı sorumlu olduklarımız. Bunların kaza raporlarında belgelere göre sınıflandırma yok. Otobüs kazası diye geçiyor. Türkiye'de 9 kişinin üzerindeki bütün koltuklar otobüs sayılıyor. 250-300 bin otobüs var bu manada. Dolayısıyla kaza istatistikleri de buna göre yapılıyor. Aslında belgelere göre yapılırsa, şehirler arası otobüs taşımacılığının çok güvenlikli olduğu görülecek. Otobüsler çok güvenli bir taşıma sistemidir.''
Milli Gazete
Diğer Haberler

Gökyüzünde meteor gözlemi

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden izlenebilen meteor yağmuru sürüyor. Yıldız kayması olarak da tarif edilen Perseid meteor yağmurları başladı.
14.08.2020

Yeni dönem meslekler hangileri?

Üniversite ve lise tercihlerinin yapılacağı şu dönemde geleceğin meslekleri de yeniden gündemde. Yaşanılan salgın süreci ve teknolojinin hızlı gelişimi geleceğin mesleklerini de şekillendiriyor.
12.08.2020

Kahvedeki krema ve şurup zararlı

Sade kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu ve iyileştirici etkisi olduğunu söyleyen Dr. Başaranoğlu, şurup ve krema katılan yeni nesil kahvelerin ise obezite, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini artırdığını söylüyor.
12.08.2020

Üniversite tercihlerinde son günler

Üniversite tercihleri 14 Ağustos’ta sona eriyor. Adayların 24 tercih hakkı var.
06.08.2020
Şerh-i Mesnevi
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmet Hazinesinden Damlalar

Şerh-i Mesnevi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin