İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:50 Güneş07:14 Öğle12:54 İkindi15:53 Akşam18:23 Yatsı19:42
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %63
Türkçe
4 Rebi'ül-evvel 1442 20 Ekim 2020 Salı Saat: -
4 Rebi'ül-evvel 1442
İmsak
05:50
Güneş
07:14
İşrak
07:54
Öğle
12:54
İkindi
15:53
Akşam
18:23
Yatsı
19:42
Menü

Kazakistan'da açıkta namaz yasaklandı!

13.11.2012    A+ | A-
Kazakistan Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylanan ülkedeki dini faaliyetleri düzenleyen yasaya tepkiler giderek artıyor. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar yasanın ülkede meydana getireceği sıkıntılara vurgu yapıyor.
Kabul edilen yasaya göre, resmi devlet dairelerinde (kamusal alan) namaz kılmak yasaklandı. Kararın alınmasının ardından bir süre sessiz kalan Kazakistan Diyanet İşleri Başkanı Abusattar Derbisali, geçtiğimiz günlerde tepkisini dile getirdi. 
Derbisali, resmi mekanlarda namaz yasağının Kazakistan'da yaşayan Müslümanlar üzerinden ciddi yaralar açabileceğini söyledi.
Alınan bu kararın herhangi bir fayda sağlamayacağını ifade eden Derbisali, yüzde 72' si Müslüman olan ülkede alınan bu kararın, kapanamaz yaralara yol açabileceğini duyurdu.
Meclis Komisyonunda yasa görüşülürken birçok maddede 100'den fazla değişiklik yapılmasına rağmen devlet dairelerinde namaz kılmaya yasak getiren madde aynen korundu.
Alınan karara bir tepki de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) geldi.

AGİT adına konuyla ilgili açıklama yapan Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Başkanı, din ve inanç özgürlüğü açısından aşırı derecede kısıtlayıcı olan yeni yasanın, Kazakistan'da dini özgürlükleri kısıtlamak için hazırlandığını söyledi. 

Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin