İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %45
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Bosnalı Sırplar gerginliği körüklüyor

Bosnalı Sırplar gerginliği körüklüyor

14.11.2012
AB'nin Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko, Bosna Hersek'e ilişkin 6 aylık gelişmeleri içeren raporunu BMGK'ya sundu.  AB'nin Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko, Bosna Hersek'in toprak bütünlüğüne yönelik Bosna Sırp Cumhuriyeti liderlerinin söylemlerinin uluslararası toplum tarafından ciddiye alınması gerektiğini söyledi.
İnzko, Barış Antlaşmasına yönelik tehditlerde artış olmasından dolayı endişeli olduğunu kaydederek, bu durumun Bosna Hersek'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini dile getirdi.
Bosna Sırp Cumhuriyeti liderliğinin ayrılıkçı söylemlerine ilişkin daha önce de raporlar sunduğunu ifade eden İnzko, bu söylemlerin son 6 ayda daha da arttığına dikkati çekti.
Yazılı raporunda bu retoriğe ilişkin örnekler sunduğunu belirten İnzko, "Bosna Hersek'ten nefret ettiğini ve bir an önce bölünmeyi istediğini söyleyen önemli bir politikacıya nasıl cevap verebilirsiniz" diye konuştu.
İnzko bu söylemlerin siyasi ve seçimlere yönelik olduğunu söylemenin mümkün olmadığını kaydederek, bu sözlerle yıllar içinde devletin ve kurumların işlerliğinin erozyona uğratıldığını ifade etti.
İnzko, "Devletin bütünlüğüne yönelik sınamalar ve özellikle Bosna Sırp Cumhuriyeti liderlerinin ayrılıkçı söylemleri, 1990'lı yıllar da yaşananlar da gözönünde bulundurularak ciddiye alınmalıdır. Bu sınamalar Avro-Atlantik entegresyonu hedefinin tümüyle karşısındadır. Tecrübeli politikacıların iyileşmekte olan yaraları açmak yerine ülkenin AB ve NATO'daki geleceğine odaklanmalarının zamanı geldi" dedi.
Bosna Hersek'in bölgedeki diğer ülkelerin gerisinde kalmayı sürdüremeyeceğine vurgu yapan İnzko, bu durumun sosyoekonomik ve siyasi sonuçlarının "korkunç" olacağını savundu.

"Bosna Hersek'in egemenliği ve geleceğine ilişkin sorgulamalar sonlandırılmalı" diye konuşan İnzko, "Uluslararası toplum bu tehditlere hoşgörüyle yaklaşmamalı. Böylece Avro-Atlantik bölgesine barış ve istikrarı ulaştırma hedefi desteklenmiş olacaktır" ifadesini kullandı. Bosna Hersek'in AB ve NATO üyelik süreçlerini de değerlendiren İnzko, ülkenin iç istikrarını sağlayamaması nedeniyle NATO ve AB üyelik süreçlerinde diğer ülkelerin gerisinde kaldığını belirtti. 

Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Tasavvuf Sohbetleri
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Tasavvuf Sohbetleri
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin