İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Parçalı Bulutlu 23°C Nem %78
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Gönüller sultanı M. Zâhid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi yâd edildi

14.12.2012    A+ | A-

20. yüzyılın mürşidi kâmillerinden gönüller sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, doğumunun 119. hicri yıldönümünde sevenleri tarafından İskenderpaşa Camii’nde yâd edildi. 

 

 

İskenderpaşa Camii’nde akşam namazını müteakiben yapılan ikramın ardından başlayan programda Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu, kaside ve ilahiler söylendi.


Yatsı namazını müteakiben ise Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, M. Zâhid Kotku Hocaefendi'nin “Zulüm, zalim ve zalimler" hakkındaki görüş, tavsiye ve değerlendirmelerini aktardı.


Prof. Dr. Arslan, zulmün, Hakk’ı inkar, Allah’a (cc) karşı yalan uydurmak, Allah’a ortak koşmak ve küfr anlamlarına geldiğini belirterek, “Zulüm, adaletin zıddıdır. Yaratıcımızın emir ve yasaklarına muhalif her iş, her davranış zulümdür. Müslümanca bir yaşantı için zamanı ayarlamamak, hayatı planlayamamak, bilinçli yaşamamak da zulümdür” ifadesini kullandı.


Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi’nin bu bana zulmün ortadan kalkması için hayatı boyunca tebliğ ve irşatta bulunduğunu belirten Prof. Dr. Arslan, Hocaefendi’nin, “Zulümden korkunuz, adaletle yaşamağa bakın ki, dünyanız dünya, âhiretiniz de saadet, selâmet olsun. Zulüm etmeyiniz ve zulüm etmekten korkunuz ve dolayısıyla zâlime hiçbir şekilde yardımcı olmayınız” tavsiyelerinde bulunduğu hatırlattı.


Programın sonunda, yâd günü vesilesiyle Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde okunan hatimlerin ve tesbihatın kabulü niyazıyla İskenderpaşa Camii imam hatibi Mikdat Kutlu tarafından hatim duası yapıldı.


AKRA FM’de ise 
Hakk’ın rahmetine kavuşan Peygamber varislerinin, zat-ı muhteremlerin Mevlid Kandili’nde olduğu gibi doğumlarının Hicri yıldönümü vesilesiyle yâd edilmeleri geleneği sürüyor. AKRA FM’de, sohbetlerden söyleşilere, inceleme araştırma programlarından belgesellere kadar birçok programın yer aldığı özel yayın akışında M. Zâhid Kotku Hocaefendi’nin hayatı, fikirleri ve tavsiyeleri dinleyicilere aktarılmaya devam ediyor.


İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi ise doğumunun 77. yılında, hicri 13 Safer 1434, miladi 26 Aralık 2012 Çarşamba günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek.


Okunan hatimlerle ilgili bilgiler, İskenderpaşa Camii Derneği’nin 0 212 525 66 27 no’lu telefonuna bildirebilir, 0 212 621 99 74 nolu faksına gönderebilir veya [email protected] e-posta adresine iletilebilir.

AKRA FM

Diğer Haberler

Suudi Arabistan'da Hac hazırlıkları

Suudi Arabistan, salgın nedeniyle bu yıl sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman ile gerçekleşecek olan hac ibadetinin özel sağlık uygulamalarını açıkladı.
07.07.2020

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020
Dua Vakti
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Dua Vakti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin