İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:30 Öğle13:13 İkindi17:13 Akşam20:47 Yatsı22:36
Hava - Açık 27°C Nem %61
Türkçe
12 Zilka'de 1441 3 Temmuz 2020 Cuma Saat: -
Menü

Savaş mağdurlarını üzen karar

29.03.2013
Lahey’deki uluslararası mahkemenin Eski Sırp savaş suçlularına sadece 22’şer yıl hapis vermesi Bosna savaş mağdurlarını gönülden yaraladı. 
Eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan uluslararası mahkemenin, Bosnalı Sırpların 1992’de Bosna Hersek’te kurduğu Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin ilk İçişleri Bakanı Miço Stanişiç ile Banya Luka Güvenlik Merkezi Başkanı ve eski Sırp lider Radovan Karaciç’in danışmanı Stoyan Juplyanin’i, 22’şer yıl hapse çarptırması, Bosna savaşın mağdurlarının tepkisine neden oldu. Stanişiç ve Juplyanin’in kurulmasına destek vermekten suçlu bulunduğunu Bosna Hersek’in batısındaki Omarska ve Manyaça toplama kamplarında 1992 yılında bulunan Priyedorlu Muharem Murseloviç, verilen hapis cezalarının düşük olduğunu ifade etti. Murseloviç, ‘’Bu ceza bütün savaş mağdurlarının yüzüne atılmış tokat gibidir. Bu adamlar daha çok ceza almak için daha ne yapsaydı bize acaba?’’ diye konuştu.
Savaş suçlularına verilen düşük cezaların ‘’dünya genelindeki savaşlarda hiçbir kural ve âdetin uygulanmaması için bir nevi propaganda’’ olduğunu ifade eden Murseloviç, ‘’Suçluların yatacağı hapis cezası süresinden mahkeme süreci sırasında tutuklu kaldığı süre çıkartılacak ve onlar fazla zaman geçmeden serbest kalacak. Onlar serbest kalıp, yakınlarının kemiklerini toplu mezarlardan toplayan savaş mağdurlarının yüzüne gülecek. Bu, ayıplanması gereken bir durumdur’’ ifadesini kullandı.

‘’Priyedor 92’’ Toplama Kamplarında Kalanların Derneği Başkanı Mirsad Duratoviç, ‘’Stanişiç ve Juplyanin’e verilen cezalar aşağılayıcıdır. Priyedor’da en büyük suçları polis mensuplarının işlediği biliniyor. Polisler, yetkililerinden böyle emirler almasaydı bu kadar korkunç suçlar işlemezdi. Biz, Lahey’deki mahkemenin adaletli kararlar vereceğinden ümidi kestik’’ diye konuştu. 

Diğer Haberler

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020

Malezya'da okullar yeniden açıldı

Malezya'da salgın nedeniyle yaklaşık 3 aydır kapalı olan okullar yeniden açıldı. Okulların yeniden açılmasının ilk aşamasında ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencileri eğitime başladı.
25.06.2020
Kur'an'dan Cihana
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Kur'an'dan Cihana
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin