İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 20°C Nem %73
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Piknik sezonu açıldı, KKKA riski arttı

Piknik sezonu açıldı, KKKA riski arttı

09.04.2013
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Sancak, kenelerin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştırma döneminin nisanda başlayıp eylüle kadar devam ettiğini belirterek, insanların kenelerle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi. 
Sancak, yaptığı açıklamada, keneler için yaz ve kış ayrımı yapıldığını ifade ederek, KKKA virüsünü yaz kenesigillerinden "Hyalomma" cinsinin taşıdığını anlattı. 
 Hastalığı bulaştıran kene türünün kırsal kesimlerde ve yaban hayvanlarının bol olduğu alanlarda yaygın olduğunu vurgulayan Sancak, "Bu keneler, bozkır ve diğer iklim alanlarının kesişme bölgelerini tercih eder. Nisan ve mayıs bu kene türü için aktivitenin arttığı bir dönemdir. Kenelerin KKKA hastalığını bulaştırma dönemleri nisanda başlayıp eylüle kadar sürmektedir" ifadesini kullandı. 
 Sancak, kenelerle karşılaşma ve ısırılma tehlikesinin herkes için muhtemel olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: 
"Tarımsal faaliyetler sırasında, bir piknikte ya da evimizde beslediğimiz bir canlı aracılığıyla keneyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumlardan ötürü kenelerle yaşamayı mutlaka öğrenmeliyiz. Kenelerin tamamen yok edilmesi mümkün değildir çünkü bu canlılar, meskenlerde, çalılıklarda, büyük ve küçükbaş hayvanların kılları arasında, yaban hayvanlarında ve bitkilerin üzerlerinde bulunabilirler. 
Keneleri yok edebilmek için doğayı yok etmek gerekir ki bu da mümkün değildir." 
KKKA virüsünü bulaştıran kenelerin, "tifüs, tularemi ve lyme" gibi hastalıklara da sebep olabildiğini aktaran Sancak, ilaçlamanın kalıcı çözüm sunmadığını belirtti. 

Milli Gazete 

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin