İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Dünya genelinde dört çocuktan biri aç

Dünya genelinde dört çocuktan biri aç

16.04.2013
Dünya genelinde her dört çocuktan birinin yetersiz beslendiği ve ‘gizli açlık’ çektiği ortaya çıktı. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in araştırmasına göre, yeryüzünde 165 milyon çocuk gizli açlığın tehdidi altında bulunuyor. Büyümeleri için yeterli gıdayı alamayan küçük çocuklar, bedensel ve ruhsal gelişmelerini tamamlayamıyor, hayatları boyunca birçok sorunla karşı karşıya kalıyor.
UNICEF'in son raporunda ulaştığı bulgular, AB Dönem Başkanı İrlanda tarafından Dublin'de düzenlenen “İklim değişikliği ve açlık” konulu uluslararası konferansta kamuoyuna açıklandı.
Yürütülen birçok uluslararası kampanyaya karşın açlıktan ölümlerin devam ettiğine işaret edilen raporda, en az açlık kadar önemli bir diğer sorunun yetersiz beslenme olduğu vurgulandı. “Açlık” sorunun etkileri ölümlerle çok açık ve sarsıcı bir şekilde görülürken, yetersiz beslenmenin etkileri genellikle yıllar sonra ortaya çıkıyor.
Uzmanlar bu nedenle yetersiz beslenme sorununu “gizli açlık” olarak tanımlıyor. Anne karnında ya da 5 yaşına kadar geçen dönemde iyi beslenemeyen çocuklar, bedensel olarak yaşıtlarının daha gerisinde kalırken, zihinsel olarak da yeterli gelişme gösteremiyor.
UNICEF Başkanı Anthony Lake, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olan çocuklar arasında gizli açlığın, ülkelerin geleceğini de olumsuz etkilediğini vurguladı.
Lake, “Çocukların yetersiz gelişimi onların potansiyellerini daha baştan yok ediyor, bir ülkenin kalkınması için gerekli imkânları ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.
UNICEF raporuna göre, çocuklar arasında gizli açlık daha çok Güney Asya'da ve Afrika'nın güneyinde yaygın olarak görülüyor. Dünya genelinde yeterli beslenemeyen 165 milyon çocuğun 4'te 3'ü bu bölgelerde yaşıyor.

Deutsche Welle Türkçe 

Diğer Haberler

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020

Almanya 31 ülkeye seyahat başlatıyor

Almanya'nın 15 Haziran'dan itibaren 31 Avrupa ülkesine seyahatler için yeşil ışık yakmaya hazırlandığı bildirildi. Berlin, kısıtlamaların kaldırılması için AB çapında bir dizi kriterin yerine getirilmesini istiyor.
27.05.2020
Ayetlerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Ana Haber Bülteni

Ayetlerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin