İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 20°C Nem %73
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Yüksek kalorili kömür teşvik kapsamında

Yüksek kalorili kömür teşvik kapsamında

31.05.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığa karşı yerli kömür üretimine teşvik getirdiklerini belirterek, yüksek kalorili kömür üretiminin teşvik kapsamına alındığını bildirdi. 
Bakan Çağlayan, yaptığı açıklamada, 20 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni teşvik sisteminde kömür üretimine yönelik yatırımların, yalnızca kömürün düşük kalori sınıfında (düşük C sınıfı) yer alması durumunda teşvik edilebildiklerini ifade ederek, "Bu çerçevede, taşkömürü başta olmak üzere yüksek kalorili kömür üretimine yönelik yatırımlar destek kapsamına alınamazken, düşük kalorili kömür yatırımları, ‘öncelikli yatırım’ konuları arasında yer alan madencilik yatırımları kapsamında 5. Bölgede uygulanan bölgesel desteklerinden yararlandırılmaktaydı" dedi. 
Sektörün yatırım ihtiyaçlarının, enerji arz güvenliği ve cari açık gibi hususlar dikkate alınarak, değişikliğe gidildiğini ve yapılan değişikliğin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandığını söyleyen Çağlayan, "Bu değişiklik ile kömür üretimine yönelik yatırımlara sağlanan desteklerin kapsamı genişletilmiştir" diye konuştu. Çağlayan, "Bu çerçevede, sanayimizin ihtiyaç duyduğu yüksek kalorili kömürün temini, enerji arz güvenliğinin sağlanması, bu konudaki yüksek dış ticaret açığımız ve özel sektör tarafından gerçekleştirilecek yatırımların artırılması ihtiyacı göz önünde bulundurularak, yer altı kaynaklarımızın hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını teminen düşük kalorili kömürlerin yanında yüksek kalorili kömür üretimi yatırımlarının da teşvik edilebilmesinin önü açılmıştır" dedi. 
Yapılan değişiklik ile kömür üretimi yönelik yatırımların, kalori sınıflamasından bağımsız olarak teşvik edilmesine imkan tanındığını ifade eden Çağlayan, "Böylece, düşük kalorili kömür üretimi yatırımlarına olduğu gibi yüksek kalorili kömür üretimi yatırımlarına da destek oran ve sürelerinin oldukça yüksek olduğu 5. Bölge desteklerinin sağlanması mümkün kılınmıştır. Yatırımların 6. Bölgede gerçekleştirilmesi halinde ise bu bölgede uygulanan desteklerden yararlanma hakkı saklıdır. Sözkonusu değişikliğin sektörde yeni yatırımlara yol açacağına inanıyor, Türkiye ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Dünya 

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin