İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:21 Güneş06:01 Öğle13:15 İkindi17:06 Akşam20:17 Yatsı21:50
Hava - Parçalı Bulutlu 25°C Nem %78
Türkçe
19 Zilhicce 1441 9 Ağustos 2020 Pazar Saat: -
19 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:21 06:01 13:15 17:06 20:17 21:50
Menü

İtalyan mafyası kara parayı rüzgarla temizliyor

10.07.2013    A+ | A-
Europol tarafından yayınlanan son rapora göre, İtalyan mafyası hem kara para aklamak, hem de Avrupa Birliği yardımlarından yararlanmak için yenilenebilir enerjilere yatırım yapmaya başladı. Özellikle de rüzgar enerjisine.
Bundan bir sene önce, İtalyan polisi, İtalyan mafyalarından birinin yaklaşık 350 milyon euroluk mal varlığına el koydu. El konulan mallar arasında Avrupa'nın en büyük rüzgar parklarından biri de bulunuyordu. Rüzgar parkının, Almanya ve İsviçre merkezli farklı naylon şirketler tarafından inşaa edildiği ortaya kondu.
İtalya'nın önde gelen çevre derneklerinden yapılan açıklamada, mafyanın rüzgar enerjisi sektöründe oldukça faal olduğu gündeme getirilmişti. Özellikle Sicilya'da rüzgar çifliği kurmak için gerekli olan izin belgelerinin ticaretinin yapıldığı da ifade edilmişti.
Gerek Avrupa Birliği sübvansiyonları, gerekse bölgesel teşvikler, rüzgar çiftliği inşaatını ikinci seneden itibaren karlı bir hale getiriyor. İtalya'da yatırımların yüzde 40'a kadar olan kısmı devlet veya yerel otoriteler tarafından sübvanse edilebiliyor. Bu karlılık mafya organizasonları için oldukça çekici oluyor.
Bu arada İtalya'da rüzgar enejisi yatırımını çekici yapan bir diğer önemli unsur da, kilowatt/saate verilen fiyatların diğer Avrupa ülkelerine oranla neredeyse üç kat daha fazla olması.
Yine geçtiğimiz sene, Fransız istihbarat birimi tarafından hazırlanan raporda, Napoli ve Sicilya mafyalarının, AB sübvansiyonlarını almak için yeşil enerji yatırımlarına yöneldiklerine yer verildi. Raporda İtalyan mafyasının, yerel idarelere sızdığı ve rüzgar enerjisi yatırımlarının yapılacağı alanlar hakkında gerekli bilgilere ulaştığı da vurgulandı. Mafya organizasyonlarının kara para aklamak için türbin lisanslarını yabancı yatırımcılara sattıklarına yer verildi.
Bugün İtalya'da yaklaşık 300 rüzgar çiftliği, 5 bin megawat'lık rüzgar enerjisi üretiyor. Rüzgar çiftliklerinin büyük bir bölümü, mafyaya ait toprakların bulunduğu İtalya'nın güneyinde yer alıyor.
İtalya, rüzgar enerjisinin en fazla kullanıldığı ülkelerden birisi. 2011 yılında ülkede yapılan oylamada, İtalyan halkı nükleer enerjiye karşı olduğunu ortaya koymuştu.
Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi 2012 yılında rüzgar enerjisi piyasasının yaklaşık yüzde 10 oranında bir büyüme gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Asya küresel piyasalara liderlik yaparken, ikinci sırada ABD, üçüncü sırada ise Avrupa geldi. Avrupa'da yenilenebilir enerjide liderlik Almanya ve İngiltere'ye ait. Ama, İtalya, Romanya ve Polonya da önemli bir rol üstleniyor.
Avrupa, 2012'de hayata geçirilen bin 116 MW'lık kapasite ile offshore rüzgarda lider konumda. Bu rakam, 2012'de hayata geçirilen toplam bin 293 MW'lık kapasitenin tam yüzde 90'ını temsil ediyor.
İtalyan mafyasının bu pazardan pay almakta bu derece istekli olmasını anlamak zor değil.

Dünya 

Diğer Haberler

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020

Endonezya'da binlerce kişi selden etkilendi

Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu selden 22 binden fazla kişi olumsuz etkilendi.
04.08.2020

Hacılar veda tavafını tamamladı

Kutsal topraklardaki hacılar, son rükun olarak bilinen veda tavafını tamamladı.
04.08.2020

Dünyada Kurban Bayramı Namazı

Müslümanlar Kurban Bayramını kutluyor. Bu yıl bayram namazları genellikle açık alanlarda ve tedbirler kapsamında eda edildi.
31.07.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin