İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle13:03 İkindi16:30 Akşam19:13 Yatsı20:33 İmsak05:16 Güneş06:42 İşrak07:20
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %60
Türkçe
2 Safer 1442 19 Eylül 2020 Cumartesi Saat: -
2 Safer 1442
Öğle
13:03
İkindi
16:30
Akşam
19:13
Yatsı
20:33
İmsak
05:16
Güneş
06:42
İşrak
07:20
Menü

Sofranıza fakirleri çağırın

12.07.2013    A+ | A-
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl, Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesinin ayrı bir imtihan olduğunu söyledi.
Ramazan ayında vaktin iyi geçirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Çağıl, “Malum Ramazan ayı sıcak günlere denk geliyor. Ramazan-ı Şerif’te şerefiye bulacağız. Sıcak günlere denk gelmesi ayrı bir imtihan. Buna denk gelmesi bütün bir ömrün oruçla müşerref olması için oluyor. Amellerin en faziletlisi en meşakkatli olanıdır. Kişinin kulluk cevheri ibadetiyle ortaya çıkıyor. Mübarek ayda gelişigüzel değil de kulluğun şuuruna vararak, içselleştirerek ihya etmek lazım. Bir insanın Ramazan ayında iyilik duygusu artıyorsa inşallah bu o kişinin Ramazan şuurunda olduğunun kanıtıdır. Ramazan öyle bir aydır ki Kur’an bu ayda nazil olmuştur” dedi.
“Oruca zarar verecek her türlü olumsuzluktan kaçınmalıyız” diyen Çağıl, “Asabilik, sinirlilik, sabırsızlıklara dikkatli olmalıyız. Bunlar orucun derecesini düşürebilir. Bol bol Kur’an okumalı orucun değerini daha da artırmalıyız. Fakat fukarayı gözetmeliyiz. Eş, dost sofraya davet edilir ama esas olan fakirlerin davet edilmesidir. Zengin çağrılırsa olmaz. ‘O ne kötü bir düğün yemeğidir zenginler çağrılıyor da fakirler kalıyor’ diye bir Hadis-i Şerif’te mevcut. Haramdan sakınmalıyız. Gıybet özellikle çok önemli. Bu ayda dikkat etmeliyiz. Mümkün mertebe uzak durmalıyız. Orucumuza zarar verecek her türlü olumsuzluktan uzak durmalıyız. Seve seve oruç tutmalı, içselleştirmeliyiz. İnsan oruç tutmakla; nefsinin bir takım olumsuz duygularından, nefsin verdiği vesveselerden, nefsin yönlendirdiği günahlardan alıkoyar, bencil olmaktan alıkoyar. Aç kalarak açların durumunu bilir. Empati kurar. Cimrilikten korunuruz. Yardımlaşma duygusu gelişir. Tek başına yiyip içmekten korunuruz” şeklinde konuştu.

Milli Gazete 

Günün Sohbeti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Günün Sohbeti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin