İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İkindi16:21 Akşam19:01 Yatsı20:20 İmsak05:24 Güneş06:49 İşrak07:27 Öğle13:00
Hava - Çok Bulutlu 28°C Nem %57
Türkçe
9 Safer 1442 26 Eylül 2020 Cumartesi Saat: -
9 Safer 1442
İkindi
16:21
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
İmsak
05:24
Güneş
06:49
İşrak
07:27
Öğle
13:00
Menü

Avustralya’nın elektriğinin yarısı yeşilleniyor

04.09.2013    A+ | A-

Avustralya, önümüzdeki 10 yıl içinde ihtiyaç duyduğu yıllık elektriğin yarısını güneşten ve rüzgardan elde etme planları yapıyor.Elektriğinin önemli bir kısmını doğalgaz ve kömürden elde eden Avustralya’da rüzgardan elde edilen elektrik kapasitesi 2013 yılı itibariyle bu ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 27’sine ulaştı.

Ayrıca Avustralya’nın güney bölgesindeki her 5 evden birinin çatısında güneş pilleri ile donatılmış güneş panelleri de bulunuyor. Toplamı 400MW’a ulaşan bu paneller Avustralya’nın güneşten elde edilen elektrik enerjisi kapasitesini 2013 yılı itibariyle yüzde 4 seviyesinde çıkarmış durumda.

Avustralya hükümetinin yürürlüğe koymayı planladığı bir dizi yatırımlar sonucu dünyada ilk defa bir ülkenin elektrik ihtiyacının yarısının yenilenebilir kaynaklardan elde edilmiş olacağını görmemiz mümkün. Zira Şu anki rakamlara göre Avustralya’nın elektrik ihtiyacının yüzde 31’i rüzgardan ve güneşten sağlanıyor.

Avustralya Enerji pazarı operatörü AEMO’nun verilerine göre Avustralya’da bir önceki yıl temiz enerji kaynaklarından üretilen elektriğin ülke genelinde üretilen elektriğe oranı yüzde 28.2 seviyesindeydi. Avustralya hükümetinin enerji politikaları arasında 1.5GW kapasiteli rüzgar santrali çiftliklerinin inşa edilmesinin yanı sıra, toplamda 3GW’a ulaşan ek santrallerin de planlanması ve bütçelenmesi çalışmaları bulunuyor.

Avustralya’daki bir başka projeksiyon ise 2020 yılına kadar ülkedeki her 2 evin birinin çatısında bir güneş enerjisi paneli bulunacağını gösteriyor. Yeni ek santraller ve bireylerin kendi elektriklerini kendilerinin üretme girişimleri sonucu en geç 10 yıl içinde Avustralya’nın elektriğinin yarısını güneş ve rüzgar enerjisinden elde eden dünyanın ilk ülkesi olduğunu görmek mümkün. Avustralya’nın yıllık elektrik enerjisi tüketimi ise 14 bin GWh civarında bulunuyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketimi ise 2012 yılında toplam 241 bin GWh olmuştu.

Enerji Gazetesi
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Bilinçli Aile

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin