İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Yatsı20:28 İmsak05:19 Güneş06:45 İşrak07:23 Öğle13:02 İkindi16:26 Akşam19:08
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %64
Türkçe
6 Safer 1442 22 Eylül 2020 Salı Saat: -
6 Safer 1442
Yatsı
20:28
İmsak
05:19
Güneş
06:45
İşrak
07:23
Öğle
13:02
İkindi
16:26
Akşam
19:08
Menü

SBS'nin ayrıntıları MEB sitesinde

27.09.2013    A+ | A-

SBS’nin yerine gelen “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ne (TEOG) göre, 6 dersten yapılacak merkezi sınavlarda güvenliğin sağlanması için 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak, sınavlar kamera sistemiyle kaydedilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni ortaöğretime geçiş sisteminin tüm ayrıntılarını netleştirdi. Bakanlığın, internet sitesinde en sık sorulan sorulara verilen yanıtlara göre sistemin detayları şöyle olacak:

- Merkezi ortak sınavlar sadece bu yıl değil; önümüzdeki yıllarda da yalnızca 8. sınıfta yapılacak. Ancak FATİH projesi tamamen hayata geçirildiği zaman sınavlarla ilgili gerekli güncellemeler yapılacak.

- 4+4+4 sisteminde ikinci kademinin 1. yılını okuyacak 5. sınıf öğrencilerinin dönem notları, ortaöğretime geçişte etkili olacak ağırlıklandırmaya dahil edilmeyecek. 5. sınıf, “hazırlık sınıfı” gibi değerlendirilecek.

- Öğretmenlerin, liselere geçişte toplam puanın yüzde 30’unu oluşturacak dönem yazılılarını objektif kriterlere göre değerlendirmeleri için tedbirler alınacak. Bu kapsamda merkezi ortak yazılı sonuçları ile öğretmen yazılıları arasındaki not makası belirli aralıklarla izlenip, değerlendirilecek. Okul idareleri, veliler ve diğer öğretmenler de değerlendirme yapacak.

- Öğrenciler tekli oturma düzeninde sınava girecek, sınavi için 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak. Ancak kişiye özgü kitapçık uygulaması olmayacak. Her sınıfta 2 gözetmen öğretmen bulunacak. İlerleyen dönemlerde sınıflara kamera sistemi kurulacak.

- Bütün öğrencilerin puanı 500 tam puan üzerinden hesaplanacak. Sistem ilk açıklandığında değerlendirmelerin 100 üzerinden yapılacağı belirtilmiş, gelen eleştiriler üzerine tam puanın 700 olarak yeniden planlanabileceği gündeme gelmişti. Ancak MEB yaptığı son düzenlemede 500 tam puan üzerinde karar kıldı.

Milliyet

Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin