İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Az Bulutlu 27°C Nem %57
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Kıdemi ödemeyen patrona teşvik verilmeyecek

12.11.2013    A+ | A-
Kıdem tazminatı için hükümetin son önerisinde, kıdem hesabına ödeme yapmayan patrona teşvik yasağı var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından taraflara sunulan metne göre, kıdem tazminatı için işçiler adına yatırılan para, bireysel emeklilik sisteminde birikecek. Fona tam ödeme yapmayan işverene 5 puanlık prim indirimi de yapılmayacak, işveren teşviklerinden yararlanma hakkı da verilmeyecek.  Ayrıca patronların “Kalifiye elemanı işyerine bağlı tutamayız” kaygısını gidermek için, işçi ile işveren sözleşmesine özel maddeler eklenebilecek. Metne göre, bireysel kıdem hesabında sözleşmeyi sona erdiren tarafın kim olduğuna bakılmayacak. Ancak işverenlerin “Kıdem tazminatı bireysel hesaba dönüşürse, çalışanı işte tutamayız” itirazıyla ilgili olarak yeni bir düzenleme yapılabilecek. Buna göre kalifiye personelin istihdamının devamı için, işçi-işveren farklı bir hükmü sözleşmeye koyabilecek.

Bireysel kıdem hesabına işverenlerin düzenli ödeme yapması için yaptırımlar söz konusu. Kıdem tazminatı yükümlülüklerini düzenli ve tam yerine getirmeyen işverenler, 5 puanlık prim indiriminden yararlanamayacak. 6111 sayılı yasayla getirilen teşviklerden de faydalanamayacak. Vaktinde ödenmeyen kıdem primini, işveren faiziyle ödemekle yükümlü olacak. Ancak kamu herhangi bir şekilde kıdem hesabıyla ilgili bir garanti vermeyecek.  Mevcut çalışan işçilerin, hem bugüne kadar kazanılmış hakları, hem de bundan sonra oluşacak kıdem hakları bir korunacak. Yasanın yürürlük tarihinden sonra işe giren, yeni sisteme tabii olacak.

Hürriyet

Diğer Haberler

Yüksek maaşlı çalışanın kıdemi arttı

Temmuz ayıyla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5.75 artarak, 7 bin 117 liraya çıktı. Böylece, brüt maaşı, 7 bin 117 liranın üzerinde olanların alacakları kıdem tazminatı tutarı da yükseldi
09.07.2020

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020
Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin