İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:29 Güneş06:54 Öğle12:59 İkindi16:15 Akşam18:53 Yatsı20:12
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %68
Türkçe
14 Safer 1442 1 Ekim 2020 Perşembe Saat: -
14 Safer 1442
İmsak
05:29
Güneş
06:54
İşrak
07:32
Öğle
12:59
İkindi
16:15
Akşam
18:53
Yatsı
20:12
Menü

Nijerya kıtasına sığmıyor

13.11.2013    A+ | A-
Nijerya’nın petrol ve doğaz gaz kaynakları, ülke ekonomisinin atar damarını oluşturuyor. Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olan ülke, 1971 yılından beri Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bir üyesi. IMF’nin 2011 verilerine göre ekonomisi hidrokarbon endüstrisine dayalı olan Nijerya’nın ihracat gelirinin yüzde 95’inden fazlasını ve hükümetin elde ettiği gelirin en az yüzde 75’ini petrol oluşturuyor. Afrika’nın en büyük ülkesi, günde ortalama 2.5 milyon varil petrol üretiyor. Petrol üretiminin asıl konuşlandığı yer ise Nijer deltası.
Nijerya ayrıca Afrika’daki en büyük doğal gaz rezervlerine de sahip. Doğal gazın kullanımını sağlayan altyapı ise henüz gelişme aşamasında. Petrol üretimi için doğal gazın kullanımı son zamanlarda hızla artmışken, bölgesel boru hatlarının kurulması ve sıvılaşmış doğal gaz altyapısının yaygınlaştırılmasıyla doğal gazın ileride daha çok ihracat ve yerel üretim için kullanılacağı düşünülüyor. Nijerya hükümetinin üzerinde çalıştığı yasa tasarılarının yatırım alanındaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak ve sektöre bir düzenleme getirerek gelirin artışında etkili olması bekleniyor.
Nijerya’nın doğal gaz, kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkedeki elektrik üretiminin lokomotifi olması için bazı yasal düzenlemelerin sona erdirilmesi gerekiyor. Nijerya, 37.14 milyar varil olan petrol rezervlerini önümüzdeki günlerde 40 milyara çıkarmayı hedefliyor. Petrol arama çalışmaları son zamanlarda daha çok açık derin denizlerde yoğunlaşmış durumda. Nijerya, kıtanın en çok yabancı yatırımını alan ülke.
 
Milliyet
Kıssadan Hisse
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Kıssadan Hisse
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin