İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %50
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Kış keneleri risk oluşturmuyor

21.11.2013    A+ | A-

Kenelerin, kış aylarında da ahırların uygun olması halinde aktif hale gelerek, hayvanlardan beslenmelerine devam ettiğini ancak insanlar için risk taşımadıkları bildirildi.

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Aktaş, yaptığı açıklamada, kenelerin önemli vektörlerden biri olduğunu söyledi.

Kenelerin sadece Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olmadığını, patojenleri (hastalığa neden olan organizma, madde), bakterileri (tek hücreli mikroorganizma), protozoonları (tek hücreli canlı) ve helmintleri (parazit) de insanlara naklettiklerini ifade eden Aktaş, şöyle devam etti:

"Kenelerin 200'e yakın patojenle direkt nakil ilişkisi var. Dolayısıyla keneler, üzerinde durmamız gereken konulardan biri. KKKA hastalığına neden olan keneler üzerindeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda epey mesafe aldık. Virüs nakleden keneleri tanıyoruz, nerede bulunduğunu, risk bölgelerin belirledik. Ona göre gerekli korunma ve kontrol stratejilerini raporlayarak ilgili kurumlara iletiyoruz."

Kenelerin kış aylarında da ahırların ikliminin uygun olması halinde aktif hale gelerek hayvanlardan beslenmelerine devam ettiklerine dikkati çeken Aktaş, "Yalnız bu tür kış keneleri çok fazla insanlara gelen türler değil. Sadece ahırlardaki hayvanlarla sınırlı kalıyor. Şu anda insanlar açısından bu grup kenelerin risk taşıması söz konusu değil" dedi.

Millî Gazete

Diğer Haberler

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020

MEB'den devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine 'mezuniyet' müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak mezun edilecek.
09.07.2020

Büyükada’da korkutan yangın

İstanbul Büyükada'da dün ormanlık alanda çıkan yangın endişeye neden oldu.
09.07.2020

ÖSYM, 3 sınava yeniden başvuru açtı

ÖSYM Başkanı, başvuruları alınan ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen üç sınav için yeniden geç başvuru alınmasına karar verildiğini açıkladı.
09.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin