İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:44 Güneş05:38 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:42 Yatsı22:27
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %53
Türkçe
24 Zilka'de 1441 15 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Tarım ilaçları intihara mı sebep oluyor?

22.11.2013    A+ | A-

Türkiye, tarımda pestisit türü kimyasal maddelerin en çok kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Güneydoğu’da artan intihar vakalarının nedenlerinden biri de bu kimyasal tarım ilaçları olabilir

Tarım ürünlerine zarar veren pestlere (böcek, ot ve mantar) karşı pestisit (kimyasal tarım ilaçları) kullanımı, gerek uygulanışı sırasında yaptığı tahribat gerekse de tarım ürünlerindeki etkileriyle tarımda sıkça tartışılan uygulamalardan. Türkiye, tarımda zararlı organizmaları engellemek için kullanılan pestisit türü kimyasal maddelerin en çok kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son birkaç yılda tehlikeli boyutlara varan intihar vakalarının nedenlerini araştıran Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Zeynep Şimşek, intiharların nedenlerinden birinin de üretimde yoğun kullanılan tarım ilaçları olduğunu saptadı.

Şimşek, tarım kimyasallarının yoğun olarak kullanıldığı nisan-mayıs aylarında, kimyasalların insanlarda merkezi sinir sistemine etki ederek oluşturduğu “depresyon” nedeniyle bölgedeki intihar vakalarının artış gösterdiğini belirledi.

Şimşek, çalışmasında bölgede intihar vakalarının diğer bölgelere oranla oldukça fazla olduğunu saptadı. Yüksek intihar oranlarının nedenleri ve alınması gereken önlemleri konu alan araştırmada, Şanlıurfa’da acil servis ünitesi intihar girişimleri kayıt formlarını inceleyen Şimşek, tarım ilaçlarının bölge halkını depresyona sürüklediğini ve intihar vakalarının buna paralel olarak artış gösterdiğinin altını çiziyor.

Milliyet

Diğer Haberler

‘Bez maske’ kullanırken dikkat!

Bez maske kullanımı konusunda önemli uyarılar yapıldı. Özellikle 2 yaş altı çocukların kullanmaması gerektiği yetişkinlerinse bez maskelerin temizliğine dikkat etmesi gerektiği vurgulandı.
14.07.2020

Doğru nefes alıyor musunuz?

Günlük hayatta farkında olmadan, alışkanlıklar ya da yapısal sebeplerle burun yerine ağızdan nefes alıyoruz. Peki bu doğru mu?
13.07.2020

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin