İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %45
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Danimarka’dan helal kesim yöntemine darbe

Danimarka’dan helal kesim yöntemine darbe

05.12.2013

Danimarka'da Gıda Bakanlığı dini ritüellere göre kesim yapmaya sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde hayvan kesimiyle ilgili bir kanun tasarısı hazırlayan bakanlık, bundan böyle kesilecek bütün hayvanların öncelikle 'uyuşturulmasını' şart koşuyor.

Uyuşturma yapmadan İslam ya da Yahudi inancına göre kesim yapmanın ise önü kapatılıyor. Uyuşturulduktan sonra yapılacak dini kesimler ise önceden sipariş şartına bağlanıyor.

Danimarka'da Gıda Bakanlığı dini ritüellere göre kesim yapmaya sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde hayvan kesimiyle ilgili bir kanun tasarısı hazırlayan bakanlık, bundan böyle kesilecek bütün hayvanların öncelikle 'uyuşturulmasını' şart koşuyor.

Konuyla ilgili hazırlanan kanun tasarısı bir süre önce görüşlerine başvurmak için ilgili sektör temsilcilerine ve dini kuruluşlara gönderildi. Tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde 6 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe girecek ve Danimarka'da bundan böyle bütün hayvanlar önce uyuşturulacak sonra kesilecek.

Bununla birlikte söz konusu yasayla birlikte Danimarka'da helal kesim'in tamamen yasaklanacağını söylemek mümkün değil. Zira başta Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere birçok İslami kuruluş belirli şartlara riayet edilmesi halinde uyuşturularak kesim yapılmasına cevaz veriyor. Gıda Bakanlığı'nın söz konusu tasarı ile ilgili görüşüne başvurduğu dini kuruluşlar arasında Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) da var. Vakfın konuyla ilgili net görüşünü bu hafta Cuma günü bakanlığa bildireceği öğrenildi.

Danimarka'da halihazırda kanunlar hayvanların uyuşturulmadan kesilmesine müsaade etse de daha pahalı olduğu için mezbahaların hiçbiri bu yöntemi tercih etmiyor. Dolayısıyla bütün kesimler uyuşturma yöntemiyle yapılıyor. Bu çerçeveden bakıldığında; Gıda Bakanlığı hazırladığı tasarı ile bir taraftan mevcut durumu yasal hale getirmiş diğer yandan da ilerde uyuşturmadan kesim yapmak isteyebilecek mezbahaları şimdiden engellemiş olacak.

Avrupa Birliği'nin, hayvanların korunmasıyla ilgili olarak yayınladığı 1099/2009 sayılı yönetmeliğinde genel kural olarak "uyuşturma yöntemiyle öldürme" desteklense de birliğe üye ülkelerin dini inançlara saygı göstererek bu konuda istisna tanımalarına yeşil ışık yakılıyor. Bu yüzden halihazırda Polonya dışında "uyuşturma yöntemiyle öldürme" dışındaki bütün yöntemleri yasaklayan ülke yok.

Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Tasavvuf Sohbetleri
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Tasavvuf Sohbetleri
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin