İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:43 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:42 Yatsı22:28
Hava - Açık 21°C Nem %53
Türkçe
23 Zilka'de 1441 14 Temmuz 2020 Salı Saat: -
Menü

Kuraklık vurdu buğday kurudu

14.01.2014    A+ | A-

Susuz geçen kış, barajlarda su seviyesini düşürürken, çiftçinin gözü de yağışlara çevrildi. Buğday ekim alanlarında tohumlar kurudu, birçok yerde buğday filiz vermedi. Buğdayın kurtulması için yağmur değil, kar gerekiyor. Tarım Bakanlığı ise ilkbahar aylarına kadar yağışları izleyerek tarımsal kuraklık riski olup olmadığına bakacak.

Yağışsız geçen kış kuraklık için alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Özellikle İstanbul’daki barajlarda su seviyesi yüzde 30’lara düşerken, kış aylarında yağış düşmemesi önümüzdeki yaz için önemli ölçüde risk oluşturuyor. Meteoroloji uzmanları kısa vadede önemli miktarda yağış beklemezken, var olan suyu kullanma yöntemleri alternatif olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda uzun vadede yeni barajlar yapmak, kısa vadede su tasarrufu tartışılıyor.

Tarım Bakanlığı’nın tarımı etkileyebilecek olası kuraklık durumu için ilkbaharı bekleyeceği, ona göre bir değerlendirme yapacağı öğrenildi. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, yaptığı açıklamada, geçen seneye göre yağışların yüzde 50-74 arası azaldığını vurguladı.

Yetkin, Türkiye için hayati bir ürün olan buğdaya dikkat çekerek, “Şu ana kadarki verilere göre buğday istenen yağışı alamadı. Atılan tohumlar kurudu. Filizlenme olmadı” dedi.

Yetkin, özellikle Trakya, İçanadolu, Güneydoğu ve Çukurova’nın kuraklıktan etkilendiğini belirterek, “Durum iç açıcı değil. Şubat sonuna kadar 40-50 günlük süre var. Bu sürede kar yağması lazım, o zaman kurtarır. Yağmur yetmez. Mart-nisan ayında da yağmur yağması lazım” diye konuştu.

Milliyet

Diğer Haberler

Formasyon Ücretsiz Verilecek

Bakan Ziya Selçuk, öğretmen adaylarına gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler verilen formasyon eğitiminin kalktığını ifade etti.
10.07.2020

Flamingoların yaşam alan: Tuz Gölü

Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.
10.07.2020

Elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktı

Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 931 bin 368 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı
09.07.2020

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020
Dostluk ve Kardeşlik
Sırada >>
×
Sıradaki

Kahve Molası

Dostluk ve Kardeşlik
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin