İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:29 Güneş06:54 Öğle12:59 İkindi16:15 Akşam18:53 Yatsı20:12
Hava - Parçalı Bulutlu 18°C Nem %77
Türkçe
14 Safer 1442 1 Ekim 2020 Perşembe Saat: -
14 Safer 1442
İmsak
05:29
Güneş
06:54
İşrak
07:32
Öğle
12:59
İkindi
16:15
Akşam
18:53
Yatsı
20:12
Menü

Merhume Rezan Evliyagil Hanımefendi'nin eşi vefat etti

17.01.2014    A+ | A-

Türk-İslâm sanat eserlerinin basılmasında öncülük eden ve yaklaşık 2 yıl önce vefat eden Rezan Evliyagil Hanımefendi’nin kıymetli eşi hayırsever işadamı, emekli öğretim üyesi Şevket Evliyagil, 16 Ocak 2014 Perşembe günü 90 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu.


Tedavi gördüğü hastanede  vefat eden Şevket Evliyagil’in naaşı, 18 Ocak 2014 Cumartesi günü Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’ndeki aile kabristanına defnedildi.


2012 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşan Rezan Evliyagil Hanımefendi, Abdülhamit Han Hazretleri tarafından hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi’ye yazdırılan Mushaf-ı Şerif başta olmak üzere Türk-İslam sanat eserlerinin basılmasında öncülük etmesiyle ve hayırsever kişiliğiyle tanınıyordu. Genç yaşta Rabbi'nin mesajına yönelen Rezan Evliyagil, namazın imdadına yetiştiğini önemle dile getiren bir mü’mine hanımefendiydi. 


Dr. Ayşe Hümeyra Ökten hanımefendinin vesilesiyle Mehmed Zâhid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi’yi tanıma fırsatı bulduğunu belirten Rezan Hanımefendi, kendisiyle yapılan bir söyleşide şu ifadeleri kullanmıştı:

“O mübarek, aziz Zât-ı Şerif-e mensup olmayı nasip ettiği için Zülcelâl'e ne kadar şükretsem azdır.


Rezan Hanımefendi, intisabını devam ettirdiği Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi için ise şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Kıymetli Hocamız Es'ad Coşan Efendi Hazretleri kitaplarında, makalelerinde, dergilerindeki yazıları ve konuşmalarıyla bıkmadan bizleri uyarıyor, birleşmemizi, yardımlaşmamızı, kötüyü men edip iyiyi yaymaya çalışmamızı tavsiye ediyor. Bu devirde kolayı değil, zoru seçmemizi istiyor.”


Kendi ifadesiyle “İslâm'ın emrettiği nezahat ve güzellikte giyinip vazifesini ifade etmeye” karar verdiğinde bu durumu eşi Şevket Evliyagil’e açıkladığını belirten Rezan Hanımefendi şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şükürler olsun ki Şevket Bey bu kararımı büyük bir olgunluk ve anlayışla karşıladı. Beni başörtüm ve uzun elbisemle her zaman yanında iftiharla taşıdı. Bu hususta beni hür bıraktı; hatta yardım etti.”


Rezan Evliyagil’in merhum eşine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabrı cemil dileriz.


Rezan Hanımefendi ile yapılan söyleşinin metnine ve seslendirilmiş haline
buradan ulaşabilirsiniz.

AKRA

 

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin