İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Çöpe atılan ekmek % 18 azaldı

Çöpe atılan ekmek % 18 azaldı

18.01.2014
Dünyada, bir yılda 6 milyon çocuk açlık ve yetersiz beslenmeden ölürken, Türkiye günde 4 milyon 900 bin adet ekmeği çöpe atıyor. İsrafı önlemek amacıyla başlatılan bilinçlendirme kampanyaları ve sektör çalışmaları sonucunda günlük ekmek israfı geçen yıla göre yüzde 18 azaldı

Hâlâ yüksek düzeyde olan ekmek israfını önlemek için çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, asıl müsrifliğin fırınlarda yapıldığını söyledi. Bakan Eker, "Fırınlara satabilecekleri kadar ekmek üretmeleri çağrısında bulunuyorum. Çöpe giden her ekmek Türkiye'nin gelir kaybıdır" dedi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) hazırlanan "2013 yılı Türkiye'de ekmek israfı" araştırmasının sonuçları tablonun vehametini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 2012'de 95 milyon adet olan günlük tüketim, geçen yıl 86 milyona düştü. Tüketimdeki azalma üretime de yansıdı. 2012'de günlük ekmek üretimi 101 milyon iken, geçen yıl bu rakam 91 milyon oldu. 

1.3 milyar TL çöpte

2012'de ekmek israfının parasal karşılığı 1 milyar 600 bin TL olurken, bu rakam ekmek israfı önleme çalışmaları sonucunda 1 milyar 300 bin TL'ye düştü. Ekmeklerin içinde bulunan tuz oranının yüzde 2'den bir buçuğa indiğini söyleyen Bakan Eker, "Ekmeklik buğday unundaki kepek oranını da yüzde 60 artırdık" dedi.

Sabah
Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin