İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Açık 29°C Nem %58
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Tükenen enerji kaynakları Türkiye'nin stratejik önemini artırdı

12.02.2014

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) ve Çevre Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Enerjinin Stratejik Önemi” konulu konferans İstanbul Feshane Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Hayati Çetin
'in misafir olduğu konferansın açılış konuşmasını yapan ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, ekolojik döngünün sağlıklı işlemesinin insan hayatı açısından önemine değindi ve dünyada tükenen enerji kaynaklarının Türkiye'nin stratejik değerini 10 kat artırdığını söyledi. 

Yaşam alanımıza giren tüm konuların enerjiyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Yorulmaz, ''Enerji, günlük yaşamı saran üretim ve tüketim faaliyetlerimizin bileşkesi durumunda. Tükettiğimiz her bir damla su, içtiğimiz her bir bardak çay, her bir dilim ekmeğin maliyetinde enerji girdisi var'' dedi.


''Ekosisteme muhtacız''

Ekosistemin önemine değinen Yorulmaz, ''Bakteriler, leş kargaları, akbabalar, tilkiler, sırtlanlar  olmasa ortalık leş kokardı. Solucanlar, organik atıkları çok kısa sürede organik gübre haline getiriyorlar. Arılar en büyük organik tarım ilacı. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bozulan ekosistemden en çok insanoğlu etkileniyor. Her nefes alışımızda azot, kursun gibi ağır metalleri ciğerlerimize taşıyor olabiliriz. Her el yıkayışımızda bir miktar arsenik veya siyanürü gıdalarımıza taşıyor olabiliriz. Bizler ekosisteme muhtacız. Ama insanoğlu bu sistemin bozulmasını maalesef kendi eliyle yapıyor'' diye konuştu.

Enerjide yüzde 70 dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu vurgulayan Yorulmaz, ''Doğadaki ayak izimizi azaltmak-küçültmek, asgari seviyelere indirmek zorundayız. Bunu da İsrafın minimize edildiği sade yaşam tarzı ile sağlayabiliriz. Yerel üretimin, geleneksel yapıların, geleneksel kültürün korunduğu sakin şehirlere ihtiyacımız var. Bunun bir örneği Almanya’da hayat buluyor. Hamburg önümüzdeki 10-15 yıl içinde arabasız bir şehir olmanın hayalini kuruyor. ‘Gruenes netz’ (yeşil ağ) adı verilen proje kapsamında, şehrin yüzde 40’ını kaplayan açık alanlar arasında arabaların girmesinin yasak olacağı yeni yollar oluşturulacak. Kamu yararı statüsünde hizmet veren ÇEKÜD, buna benzer projelere katkı sunmaya hazırdır'' mesajı verdi. 


''Bilinçli nesil oluşturmalıyız''

Başkan Yorulmaz'ın ardından kürsüye gelen Çevre Vakfı Başkanı Doç. Dr. Eyüp Debik, Çevre Vakfı'nın Türkiye'nin sahip olduğu tabii varlıkları korumayı, yaşatmayı ve geliştirmeyi, çevre değerlerini özgün bir halde gelecek kuşaklara aktarmayı, çevre meselelerine sahip çıkarak çevre bilinci oluşturmayı amaçladığını vurguladı. Enerji'nin yaratıcımızın insanlığın hizmetine sunduğu büyük bir nimet olduğunu söyleyen Debik, ''Bizler ise hak ölçülerinde bu nimeti kullanmak, korumak ve değişik formlara sokarak yine insanlığın faydasına sunmakla mükellefiz'' dedi.

Aşırı tüketimin devam ettiği dünya genelinde verimsizlik ve israfın en büyük sorun olduğunu kaydeden Debik, önerilerini şöyle sıraladı:

''Önceliğimiz; üretimin ve kalitenin düşürülmesi, insanların yaşam standartlarının düşürülmesi olmamalı; ancak üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden tüketilen hammadde ve enerji miktarının en aza indirilmesi olmalıdır. Ülkemizde kullandığımız enerjinin yaklaşık %70’inin ithal kaynaklardan üretildiği dikkate alındığında “enerjinin stratejik önemi” ve verimli kullanılma zorunluluğu algılanacaktır. Diğer taraftan, enerjide dışarıya bağımlılığı azaltmak ve enerji üretim miktarımızı artırmak maksadıyla kaynak çeşitliliğine de gidilmesi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan hareketle, nükleer enerjiden yenilenebilir enerjiye, termik santrallerden hidroelektrik santrallerine bütün enerji alternatiflerini çevresel faktörleri ihmal etmeden kullanmak zorunda olduğumuzun idrakinde olmalı, enerji üretimi ile ilgili yapılan spekülasyonları kritik ve analitik olarak değerlendirmeliyiz.”


''Yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız artıyor''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Hayati Çetin ise sunumunda dünyanın ve Türkiye'nin enerji kaynakları potansiyelinden ve bunların kullanımı için ortaya konulan stratejilerden söz etti.

Yenilenebilir enerji ihtiyacına ve önemine değinen Çetin, bu konuda Bakanlık olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çetin, Türkiye’nin 10 yıl öncesine göre yüzde 75 daha fazla enerji tükettiğini ve 10 yıl sonra ise bugüne göre yine en az yüzde 75 daha fazla enerji tüketimi olacağını belirterek,  enerjinin verimli ve etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Hedeflerinin yerli kaynaklara öncelik vermek olduğunu kaydeden Çetin, yenilenebilir enerjiye ihtiyacın daha da arttığını vurgulayarak müdürlük olarak belirledikleri politikaları şöyle sıraladı:

''Yerli kömür ve Yenilenebilir enerji kaynaklarının  payını arttırmak, jeostratejik konumumuzu etkin kullanarak, ülkemizi enerji koridoru ve terminali haline getirmek, petrol ve doğal gaz alanlarında kaynak ülke ve güzergah çeşitliliğini sağlamak ve ithalattan kaynaklanan riskleri azaltacak tedbirleri almak, nükleer enerjinin sisteme entegrasyonu sağlamak, enerji arz ve talep zincirinin her halkasında enerji verimliliğini artırmak ve  liberal enerji piyasa yapısı içinde yatırım ortamını iyileştirmek.''

Konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçildi. Katılımcıların sorularını Hayati Çetin’in cevaplandırmasının ardından konferans sona erdi.  

Diğer Haberler

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020

Hacı adaylarının kura hakları seneye devredilecek

2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazananlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021'e kurasız devredileceği, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin de iade edileceği bildirildi.
24.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur'an'dan Cihana

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin