İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Az Bulutlu 27°C Nem %42
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Kene değil dikkatsizlik öldürüyor

26.04.2014    A+ | A-
Doç. Dr. Fazilet Duygu, kenelerden insanlara geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından tedavi görenlerin yüzde 95inin iyileştiğini belirterek, Halk arasından yaygın olan KKKA öldürür ifadesi doğru değil dedi

Tokat’ta son bir hafta içerisinde KKKA hastalığı şüphesi ile tedavi gören 2 kişi hayatını kaybederken, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde KKKA Hastalığı Bölge Takip Merkezi’nde 1’i yoğun bakımda olmak üzere 10 kişinin tedavisi devam ediyor. Hastalığın tedavisinde en önemli basamağı olan kan ürünleri desteği, özellikle de pıhtılaşma hücrelerinin sağlanması işlemi için gerekli cihazlar kullanılıyor. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fazilet Duygu, KKKA hastalığından ölüm oranı ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte yüzde 5 ila yüzde 50 arasında değişmekte olduğunu söyledi. Yakın takip ve tedavi ile izledikleri hastaların yüzde 95’i iyileşmekte olduğunu ifade eden Duygu, halk arasından yaygın olan “KKKA öldürür” ifadesinin doğru olmadığını söyledi. KKKA hastalığının tedavi edildiğinde yüksek oranda iyileşebilen bir hastalık olduğunun altını çizen Duygu, “Kene teması olanların bana bir şey olmaz, bu keneyi ben tanıyorum ‘mal kenesi’ demeden sağlık kuruluşuna görünmeli. KKKA hastalığı, ateş, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, ishal, kas ağrıları, kanama (burun kanaması, ağızdan ve idrardan kan gelmesi vs.) gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kene yapışmasını takip eden 1 hafta içinde, en geç 10 gün içinde bu belirtiler ortaya çıkarsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Hastalığın takibinde, destek tedavisi çok önemlidir. Hastalara en başta eksilen kan hücrelerinin takviyesi ve sıvı desteği verilmekte, ayrıca kanamaları engelleyici tedavi ve takip protokolü uygulanmaktadır” diye konuştu.

Millî Gazete
Diğer Haberler

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020

MEB'den devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencilerine 'mezuniyet' müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi itibarıyla tüm derslerden başarılı olmalarına rağmen toplam devamsızlık süresini aşanlar, devamlı öğrenciler gibi işleme tabi tutularak mezun edilecek.
09.07.2020

Büyükada’da korkutan yangın

İstanbul Büyükada'da dün ormanlık alanda çıkan yangın endişeye neden oldu.
09.07.2020

ÖSYM, 3 sınava yeniden başvuru açtı

ÖSYM Başkanı, başvuruları alınan ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen üç sınav için yeniden geç başvuru alınmasına karar verildiğini açıkladı.
09.07.2020
Bir Mucit Bir İcat
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Bir Mucit Bir İcat
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin