İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Havalar ısındı keneye dikkat!

29.05.2014    A+ | A-

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Daire Başkanı Ebru Aydın, yaptığı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin (KKKA) hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık olduğunu ve ilk defa 1944 yılında Kırım'da görüldüğünü söyledi. Daha sonra 1956 yılında Kongo'da görülen hastalığın, 1969'da Kırım Kanamalı Ateşi ile aynı olduğunun anlaşıldığını ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi olarak anılmaya başlandığını ifade eden Aydın, hastalığın genellikle Afrika, Asya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da görüldüğünü anlattı.

Aydın, Türkiye'de ise 2003 yılında tanısı konulan KKKA'nın vaka ve ölümlerin yıllar içinde değişiklik gösterdiğini belirterek, "2013 yılında 910 vaka ve 37 ölüm görülmüştür" dedi.

KKKA'nın, başlıca kene tutunması ve kene ile temasla bulaştığını, bulaşmasında "Hyalomma" türü kenelerin etkin rol oynadığını dile getiren Aydın, bunun yanı sıra KKKA'nın hasta insanların ve enfekte hayvanların kan ve vücut sıvılarıyla korunmasız temas sonrasında da bulaşabildiğine dikkat çekti. Aydın, hastalığın kuluçka süresinin kene tarafından tutunma ile virüsün alınmasının ardından genellikle 1-3 gün en fazla 9 gün içinde olduğunu belirterek, enfekte kan ve vücut sıvılarıyla temas sonucu bulaşmalarda ise bu sürenin 5-6 gün, en fazla 13 gün olduğunun altını çizdi.

Hastalıkta ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, bacaklarda ve sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlık, bazen de kusma, karın ağrısı ve ishal görülebildiğini dile getiren Aydın, vücudun değişik bölgelerinde kanamaların olabildiğini söyledi.

Millî Gazete

Diğer Haberler

Formasyon Ücretsiz Verilecek

Bakan Ziya Selçuk, öğretmen adaylarına gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler verilen formasyon eğitiminin kalktığını ifade etti.
10.07.2020

Flamingoların yaşam alan: Tuz Gölü

Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.
10.07.2020

Elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktı

Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 931 bin 368 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı
09.07.2020

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020
Dünya Turu
Sırada >>
×
Sıradaki

Bir Mucit Bir İcat

Dünya Turu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin