İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:26 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:39 Yatsı22:27
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %72
Türkçe
11 Şevval 1441 3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Dünya Çevre Gününde ÇEKÜD’ten Dev Proje

Dünya Çevre Gününde ÇEKÜD’ten Dev Proje

06.06.2014
Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile İstanbul'da bulunan Meslek Liselerine yönelik yapılması planlanan “ Elektronik Atık ve Geri Dönüşüm Projesi ” basın tanıtım toplantısı, Çevre Gününde gerçekleştirildi.
Toplantıya; protokolün yanı sıra ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Dikici, Ziya Er, ÇEKÜD Genel Sekreteri C.Talha Kömürcü, çok sayıda okul müdürü, öğretmen ve öğrenci katıldı.
Açılış konuşmasında, ÇEKÜD Genel Sekreteri C.Talha Kömürcü; yaklaşık 40.000 öğrenciyi kapsayan projenin tanıtım sunumunu yaptı.
Tanıtım filmlerinden sonra, mikrofona gelen ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dikici;
“Bizim çevreciliğimiz; Avrupa’da sanayileşmenin ardından çevre felaketlerinin yaşanması ile ortaya çıkan bir duyarlılık değildir. Daha sonraları küresel güçlerin kontrolüne geçmiş bir protesto hareketi hiç değildir.
Kainatı Yaratan Allah, bize çevreyi emanet etmiştir. Yaratılmışların en şereflisi olan insana “benim yeryüzündeki halifem”  demiştir. Bize düşen çevre emanetine sahip çıkmaktır.
“Kıyametin kopacağını bilseniz elinizde fidan var ise onu dikin” diyen Peygamber tüm hayatında sade yaşamı, temizliği ve mükemmel ahlakı ile bizim için örnek bir çevrecidir.
Bizim çevreciliğimizin temeli inancımızdır.
“Bizim çevreciliğimiz bağımsız fikir sahibi çevreciliktir. Türkiye’de artık sağduyulu çevrecilik deyince akla ÇEKÜD geliyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Tören, Fuaye salonundaki çevre etkinlikleri ile sona erdi.                                  

Elektronik Atık Toplama ve Geri Dönüşüm Projesi nedir?

‘’Elektronik Atık, Önlemini Almazsan Artık, Olur Bir Gün yaratık’’ sloganıyla yola çıkan projede İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve ÇEKÜD- Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği  işbirliği ile İstanbul’da bulunan Meslek Liseleri öğrencileri Elektronik Atık (E-Atık) ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirilecek. Öğrencilerin aktif katılımıyla okulların çevresindeki resmi /özel kuruluşlara bilgilendirme çalışmaları yapılacak ve  e-atıklar  toplanarak  geri dönüşüme gönderilecek. Ayrıca  projeyi simgelemek için fidan dikilerek “E-Atık Hatıra Ormanı” oluşturulacak.
İstanbul’da 39 ilçede 164 okulda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı  meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri ve Elektrik- Elektronik Teknolojileri Bölümü 41.000 öğrencinin katılımıyla  proje başladı.  
Diğer Haberler

Yağmur Altında İbadet, CUMA NAMAZI AŞKI

Geçtiğimiz günlerde, Kabe'de yağmura rağmen tavaf devam ederken bu hassasiyet, Türkiye'de uzun bir aradan sonra yeniden kılınacak olan Cuma Namazı için yağışlı bölgelerde açık havada ibadetin sürdürülebileceğini hatırlattı.
28.05.2020

Cuma namazı açık alanlarda kılınacak

29 Mayıs’tan itibaren kılınacak cuma namazları, okul bahçeleri, park, mahalle meydanları ve spor sahalarında kılınabilecek. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaatle namaz, yeniden kılınabilecek.
28.05.2020

Nice Mübarek Ramazanlara, Nice Mes'ud Bayramlara

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin kaleme aldığı başyazıyı Ramazan Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz...
23.05.2020

23.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin