İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:24 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 20°C Nem %77
Türkçe
11 Rebi'ül-evvel 1442 28 Ekim 2020 Çarşamba Saat: -
11 Rebi'ül-evvel 1442
Öğle
12:53
İkindi
15:44
Akşam
18:12
Yatsı
19:32
İmsak
05:58
Güneş
07:24
İşrak
08:03
Menü

Şimdi itikâf zamanı...

11.07.2014    A+ | A-

Peygamber (sas) Efendimizin itikâf sünnetinin günümüzde ihya edilmesi gayesiyle Zinde Gençlik gönüllülerince kurulan Genç İtikâf Grubu tarafından Ramazan ayının son on günü Türkiye genelindeki birçok şehirde itikâf programı düzenleniyor. 

Hz. Âişe’nin rivayet ettiğine göre Peygamber Efendimiz orucun farz kılınmasından ömrünün sonuna kadar Ramazan aylarının son on gününde itikâfa girmiştir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 67, 129).

Bir yerde bekleme, durma anlamına gelen itikâf, akıl bâliğ veya temyiz kudretine sahip bir Müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet niyetiyle bir süre durması anlamında bir fıkıh terimidir. Erkekler cemaatle 5 vakit namazın kılındığı mescitlerde, hanımlar ise evlerindeki uygun bir ortamda itikâfa girmektedir. 

Özellikle günümüz gençlerinin itikâfı tanımalarını, sevmelerini ve yerine getirmelerini sağlamak gayesiyle üç ayların başından itibaren çalışmalarına başlayan Genç İtikâf Grubu, faaliyetlerini itikâfın yaklaştığı bugünlerde yoğunlaştırdı.

Kişinin Rabbi ile yakınlığını artıran, kişiye nefsiyle mücadeleyi, zikri, tefekkürü yoğun olarak uygulama imkânı veren; değişim ve mânevî gelişim için çok önemli bir fırsat olan itikâfı tanımayan ve uygulamayan kimse kalmasın düşüncesiyle hareket eden Genç İtikâf Grubu, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu Ramazan’da da Türkiye genelindeki yüze yakın camide itikâf programı organize ediyor.  

İnternet sitesi ve sosyal medya üzerinden kamuoyuna yönelik itikâf tanıtım çalışmalarına devam eden Genç İtikâf Grubu, bu sene Türkçe dışında dört yabancı dilde de yayın yapan www.itikaf.org ile Türkiye dışında dünya Müslümanlarına da itikâfı tanıtmayı amaçlıyor. 

İtikâfla ilgili birçok bilginin yer aldığı www.itikaf.org sitesinde zikir, tefekkür ve kadir gecesini değerlendirmenin önemi de vurgulanıyor. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye genelindeki itikâf için izin verdiği camiler listesine www.itikaf.org/camiler sayfasındaki harita üzerinden ulaşılabiliyor. 

Detaylı bilgi için www.itikaf.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Canlı Yayın
Okudukça
AKRA CANLI
Sıradaki

Aile Rehberi

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin