İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Parçalı Bulutlu 15°C Nem %72
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

Mutlaka sahura kalkın

Mutlaka sahura kalkın

21.07.2014

Ramazanda dikkatsiz beslenme ve sahurun atlanması kan şekeri ve tansiyon düşmesinden reflü-gastrit gibi mide sorunlarına dek pek çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor.

Uzmanlar, iftarla sahur arasında tüketilen yiyecek ve içeceklerle tüketim şeklinin sağlığı etkileyeceği konusunda uyarıyor.

Bilinçli beslenme şart

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Müjdat Kara, aşırı sıcaklara denk gelen uzun açlık ve susuzluk sürelerinin metabolizmayı etkileyebileceğini belirterek, “Gün içindeki terleme nedeniyle sıvı kaybının da metabolizmayı etkilediği düşünülünce, sağlık açısından iftar ve sahurda tüketilen yiyecek ve içecekler çok daha fazla önem kazanıyor” dedi.
Dr. Kara, beynin doyma hissi algılamasının 15-20 dakika olduğuna dikkat çekerek “Çok hızlı bir şekilde ve çok yüksek miktarda besin tüketilmesi Ramazan sonrası kilo ve yağlanma olarak geri dönebilir. Bu nedenle çorba içtikten sonra 15-20 dakika ara verip tekrar hafif gıdalarla devam edilmeli. Yemek bittikten bir buçuk saat sonra yarım saatlik hafif yürüyüşler, gün boyu açlık nedeniyle yavaşlayan metabolizmanın hızlanması ve besinlerin sindirimi için faydalı olacaktır. Ayrıca iftar ve sahur arasında hafif bir öğün yapmak sindirim sisteminin sağlıklı çalışması ve kan şekerinin dengeli seyretmesi için önem taşıyor” diye konuştu.

Sahur yapılmadan tutulan oruçlarda açlık süresi daha da uzayacağı için erken kan şekeri düşmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları, tansiyon düşüklüğü gibi problemlerin yaşanabileceğini vurgulayan Dr. Kara “Sahura kalkılmadan oruç tutulması reflü, gastrit ve mide ülseri gibi mide problemlerine davetiye çıkarabilir. Sahur yemeğinde daha uzun süre tokluk sağlayan proteinden zengin süt, yoğurt, peynir gibi besinlere yer verilmeli, ayrıca çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan hafif bir öğün tercih edilmeli.” şeklinde konuştu.

Milliyet

Diğer Haberler

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020

İşyerlerinde klima kullanımına dikkat

İşyerleri Ramazan Bayramı’ndan sonra aşamalı olarak ofislere dönme planları yapmaya başladı. Kapalı ortamlarda klima kullanırken nelere dikkat edilmeli? Klima virüsü taşır mı?
18.05.2020

Haydi Çocuklar Namaza Ramazan Özel

Ramazan ayının güzelliğini evlerinde keşfetmek isteyen çocuklar, Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yeni yarışmasına büyük ilgi gösterdi.
13.05.2020
Günün Sohbeti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Günün Sohbeti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin