İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Akıllı evler, telefonlar, şirketler risk altında

Akıllı evler, telefonlar, şirketler risk altında

01.12.2014

İnternetin bağlı olduğu tüm akıllı cihazların siber saldırılara açık olduğunu söyleyen bir antivirüs güvenlik şirketinin Türkiye Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, ‘Giderek yaygınlaşan akıllı araba, ev ve siteler büyük risk altında. Güvenlik önleminiz yoksa arabanızda, evinizde kilitli kalabilirsiniz” diyor

Teknolojiyle iç içe geçen hayatımızda büyük kolaylıkların yanında ciddi risklerle de karşı karşıyayız... Telefonlar, evler, arabalar ‘akıllandıkça’ siber saldırı tehlikesi büyüyor. Hacker’lar kredi kartı bilgilerini çalmak bir yana, akıllı cihazların güvenlik açıklarından yararlanıp hayatımızı tehdit edebilecek hale gelebilir...

Kaliforniya merkezli bir şirket internet ve bulut bilişim güvenliği üzerine çalışıyor. Şirketin Türkiye Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, sosyal medyada paylaşılan bilgilerin internet üzerinden yapılan işlemlerde kişileri hedef haline getirdiğini söylüyor.

Sosyal medyada Facebook ve Twitter’da paylaşılan bilgilerin her yere gidebildiğini söyleyen Börekcioğlu, çocukların da siber saldırılarda kullanıldığını anlattı.

“İnternetten bağlandığınız cihaz artık sizin değil... Güvenlik tedbiri almazsanız risklere açıksınız” diyen Börekcioğlu, şu görüşte:

“Bugüne kadar herkes sadece bir virüs programı kurarak güvenlik risklerinin kapanabileceğini düşünüyordu. Türkiye’deki şirketlere baktığımızda güvenlik algısının yeni yeni oluştuğunu görüyoruz. İnsanlar önce işlerini yapma ve kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırma derdindeler. Şirket içi süreçlerini hızlandırmak istiyorlar. İnternet üzerinden yapılan işlerin kendi kullanıcılarına açıkken kötü niyetli kişilere de açık olduğunu anlamak zorundalar. Özellikle son 3 senedir CEO’ların önceliklerine bakıldığında güvenlik ilk 5 sırada yer almıyor.”

Semt semt bilgi satılıyor

Siber saldırıyı yapanların, bilgiyi çalarken farklı metotlar kullandıklarını belirten Börekcioğlu, şunları anlatıyor:

“Çalınan bilginin para değeri olduğunu görüyoruz. Doğal olarak firmalar bu bilgilerin korunmasına daha çok önem vermeye başladılar. Yasal olmamasına karşın internetten para karşılığında bilgi satın alabiliyorlar. ‘Ben şu yaş gruplarında, şu semtlerde oturan kişilerin kimlik ve banka bilgilerini istiyorum’ diyebiliyorlar. Bu pazar o kadar büyüdü ki, birbiriyle rekabete girmeye başladılar. Eskiden 150 dolara aldığınız bilgiyi şimdi 75 dolara alabiliyorsunuz.”

BUNLARA DİKKAT EDİN!

  • Her virüs programı güvenli değil.
  • Hediye puana kanmayın.
  • Her yeni uygulamayı indirmeyin.
  • Çocuk kullanılıyor, çocuğunuzu kontrol edin.
  • Twitter için bedava takipçi almayın.
  • Facebook’u herkese açık tutmayın.
  • e-devlet sitesinden emin olun.
  • Kuryeye TC kimlik numaranızı vermeyin.
  • Annenizin evlilik öncesi soyadını söylemeyin.
  • Androidler riskli, dikkatli olun.

Milliyet

Diğer Haberler

1 Haziran itibarıyla yeni dönem

Normalleşme süreci kapsamında, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, yaş gruplarına esneklik, kapalı olan iş yerlerinin, parkların, kütüphanelerin yeniden açılması gibi yeni kriterler 1 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe giriyor.
29.05.2020

Üniversite finalleri dijital ortamda

Öğrenciler, ekim ayı sonuna kadar üniversitelere gidemeyeceği için dönem sonu finalleri, bütünlemeler ve tek ders sınavları dijital ortamda yapılacak ya da öğrencilerden ödev veya proje istenecek.
28.05.2020

Havaalanlarında yeni dönem böyle olacak

Salgın sonrası normalleşme için yeni dönem hazırlıkları kapsamında havaalanlarında ve uçuşlarda uygulanacak kurallar belli oldu.
28.05.2020

Elektrikli yerli tren raylara iniyor

Sakarya - Adapazarı'nda üretilmesine karar verilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilerek test sürüşleri yapılacak.
27.05.2020
Başmakaleler
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Başmakaleler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin