İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 28°C Nem %41
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

Kar İstanbul’u teğet geçti, Doğu'da ise etkili

Kar İstanbul’u teğet geçti, Doğu'da ise etkili

24.12.2014

Türkiye’nin pek çok yerinde kar yağışı yaşanırken İstanbul’a yine kar gelmedi. Meteoroloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Ahmet Köse, “Şu an itibarıyla yakın bir tarihte İstanbul’un kar yağışı alması beklenmiyor, 15-20 Ocak 2015’den itibaren İstanbul kar yağışı alacak” dedi.

İstanbul’un kışının genellikle ocak ortasında başladığını ifade eden Köse, şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıllarda bu tarihlerde bir günlük kar yağışı alıyorduk. Kartepe, Kartalkaya o tarafların tamamı aldı ama İstanbul’u bu sene teğet geçti. 28 Aralık’ta yine bir soğuk hava dalgası var, yine yağışlar görülecek. İstanbul klasik kış yağışlarını yağmur şeklinde alacak.”

Sıcaklık El Nino’nun etkisi

Köse, bu yıl El Nino’nun etkisiyle deniz suyu sıcaklığının hâlâ yüksek olduğuna dikkati çekerek, “Hafta sonu yurdumuzun bir tarafında kar yağışları olurken, Antalya’da insanlar denize giriyor. Çünkü deniz suyu sıcaklığı 20 derece, hava sıcaklığı 20 dereceydi. Dolayısıyla denizin soğuması lazım. Denizin soğuması da ocağın sonlarını bulacaktır” diye konuştu.

Doğu’da İzlanda yüksek basıncı

Kar yurdun doğu kesimini etkisi altına aldı. Van, Bitlis, Iğdır, muş ve Kars’ta 200’ü aşkın köyün yolu ulaşıma kapandı. Kar kalınlığı Van’da 10, Bitlis’te 20 santimetreyi buldu. Erzurum merkezde kar kalınlığı 7 santim, Palandöken kayak merkezinde 33, Konaklı kayak merkezinde de 26 santim olarak ölçüldü. Meteoroloji yetkilileri bölgenin İzlanda yüksek basıncının etkisi altına girdiğini bildirdi.

Kar yağışının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 16 dereceyle Kars'ta ölçüldü

Soğuk ve karlı hava özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini sürdürüyor. Bölgede önceki gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 16 dereceyle Kars'ta ölçüldü. Muş'ta önceki gün başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. 87 köy yolu ulaşıma kapandı. Van'da da kar yağışı ve tipi hayatı olumsuz etkiledi. Van-Hakkari karayolunda görüş mesafesi 30 metreye kadar düşerken, Kurubaş Geçidi'nde ulaşım güçlükle yapılabildi. Bitlis'te de etkili olan kar yağışı nedeniyle 216 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Kentte kartpostallık görüntüler oluşurken, karayolları ekipleri şehirler arası yolların açık tutulması için gün boyu çalıştı. Yozgat'ta kar lastiği olmayan araçlar trafikte zorlanırken, bin 300 rakımlı Muslubelen yokuşunda buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapıldı.

Kar kalınlıkları ise Erzurum'da 7, Ardahan'da 3, Kars'ta 2, Kop Dağı'nda 21, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 20 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 21, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde de 21 santimetre ölçüldü. Öte yandan, havaların soğumasıyla Kars'ın Sarıkamış ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Ördek Gölü de tamamen buz tuttu.

Milliyet

Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin