İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 28°C Nem %41
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

80 bin kişiyi obezite ve tütün kanser etti

80 bin kişiyi obezite ve tütün kanser etti

03.02.2015

Kanser Önleme ve Taramaları Raporu’na göre geçtiğimiz yıl 97 bin erkek, 62 bin kadın kansere yakalandı. Tütün ürünlerine bağlı 39 bin 895, obeziteye bağlı 40 bin yeni kanser vakası tespit edildi

“Dünya Kanser Günü” dolayısıyla Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nde bir program düzenlendi. Programda açıklanan Türkiye’de Kanser Önleme ve Taramaları 2014 raporunda yer alan veriler özetle şöyle:

Erkeklerde akciğer kadınlarda meme

  • Türkiye’de 2014’te 97 bin erkek, 62 bin kadın kansere yakalandı.
  • Kadınların 14 bini meme, 25 bini kolorektal ve bin 500’ü serviks kanserine yakalandı.
  • Tütün ve tütün ürünlerine bağlı yaklaşık 39 bin 895 yeni kanser vakası ortaya çıktı.
  • Obezite ile ilişkili olarak yaklaşık 40 bin yeni vaka görüldü. Bunların üçte ikisini kadınlar oluşturdu.
  • Meme ve rahim ağzı kanserinde uzak metastaz oranları yüzde 10’lara geriledi.
  • Erkeklerde, en sık görülen kanser türleri arasında birinci sırada trakea, bronş ve akciğer yer aldı.
  • Kadınlarda ise en çok görülen kanser türü meme kanseri oldu. Meme kanserini tiroid, kolorektal, uterus korpusu, trakea-bronş-akciğer takip ediyor.
  • İlk defa Türkiye’deki ulusal ilaç firmalarınca yerli kemoterapiler üretilmeye hatta ihraç edilmeye başlandı. Robotik kemoterapi hazırlama üniteleri ve radyoterapi kemoterapi merkezleri yaygınlaştırılmaya devam ediyor.
  • Kanser tedavisi gören hastların Ağrı kontrolünde kullanılan morfinlere ulaşabilmeleri için başlatılan yerli morfin üretim çalışmaları tamamlandı.

Milliyet

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin