İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:29 Güneş06:06 Öğle13:14 İkindi17:03 Akşam20:11 Yatsı21:41
Hava - Az Bulutlu 24°C Nem %78
Türkçe
24 Zilhicce 1441 14 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
24 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:29 06:06 13:14 17:03 20:11 21:41
Menü

'Akdeniz, umuda yolculukta 30 bin kişiye mezar oldu'

14.02.2015    A+ | A-

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nde (CNRS) uzman Nicolas Lambert, Akdeniz'de 1993 yılından bu yana Avrupa'da daha iyi bir hayat hayali kurarak yola çıkan yaklaşık 30 bin göçmenin yaşamını yitirdiğini söyledi

Akdeniz'de 4 göçmen teknesinden 3'ünün alabora olmasıyla 300 civarında kaçak göçmenin yaşamını yitirdiği son trajedinin münferit bir olay olmadığını belirterek, 7 Şubat'ta Sahraaltı Afrikası'ndan yaklaşık 430 kadın, erkek ve çocuğun Libya'nın başkenti Trablus'un 15 kilometre doğusundan 4 tekneye bindirildiğini, her birinin daha iyi bir hayat yaşamak uğruna Avrupa'ya gitmek için 650 avro ödediğini ifade etti.
Akdeniz'in dünyanın en tehlikeli "göç yolu" olduğuna dikkati çeken Lambert, 2000'li yılların başından bu yana yaklaşık 20 bin göçmenin boğulduğu bu suların mezara döndüğü değerlendirmesinde bulundu. "Akdeniz'de 1993-2014 döneminde Avrupa'da daha iyi bir hayat hayali kurarak yola çıkan yaklaşık 30 bin göçmen yaşamını yitirdi"

Bu ölümlere Avrupa'nın kayıtsız kalamayacağını belirten Lambert, "2000'li yıllardan beri AB, göçmenlere karşı acımasız bir politika yürütüyor. İşgal edilme korkusu ya da diğer kimlik korkularından beslenen göç politikaları, bu hayali düşmanla mücadele edebilmek için giderek sertleşiyor" dedi.

"Avrupa'nın bu saçma politikasının tek somut sonucu var; her yıl daha fazla göçmen hayatını kaybederken, kaçakçılar daha da zenginleşiyor" diyen uzman, Akdeniz'de artan göçmen dramları karşısında artık Avrupa'nın önceliği, hayat kurtarmaya vererek ortak denizde tekrar refah ve kültürlerarası etkileşimi sağlamasının önemine vurgu yaptı.

AA

Diğer Haberler

Endonezya'daki Sinabung Yanardağı hareketli

Endonezya'nın Sumatra Adası'ndaki Sinabung Yanardağı'nda patlamalar sürüyor. Son 3 günde ikinci kez yaşanan patlama sonrası bölgede alarm durumuna geçildi.
12.08.2020

Dünyada okullar nasıl açılacak?

Her ülke kendi vaka sayısı ve önlem paketine göre okulların açılma planını açıklıyor. Bazı ülkelerde okullarda eğitim tedbirler çerçevesinde başlatıldı.
11.08.2020

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020

Endonezya'da binlerce kişi selden etkilendi

Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu selden 22 binden fazla kişi olumsuz etkilendi.
04.08.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin