İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Teknoloji gençliği bel ağrısına teslim

Teknoloji gençliği bel ağrısına teslim

14.04.2015

İngiltere’de 30 yaş altı 2 bin 100 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonucunda, katılımcıların yüzde 50’sinin ciddi bel ve sırt ağrılarından muzdarip olduğunu ifade ediyor.

Uzmanlar gençlerde artan bu şikâyetlerin sebebinin, hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması ve artan teknoloji bağımlılığı olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar bel ve boyun rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görme yaşının 12’ye düştüğünü gösteriyor.

‘Modern yaşam tarzı’

Ankete katılanların yüzde 86’sı aralıklarla devam etmekte olan sorunlar yaşadığını söylüyor. Bu oran geçen yılki yüzde 77’lik orana göre artmış durumda. İngiltere’de eklem ve omurilik tedavileri üzerine çalışan Doktor Rishi Loatey, kullanımı yaygınlaşan teknolojik cihazların giderek küçülen ve taşınabilir hale geldiğini, bireylerin cihazları kullanım şekillerinin de buna bağlı olarak değiştiğini belirtiyor. Uzmanlar modern yaşam tarzı nedeniyle toplumun günde ortalama 10 saatini oturarak geçirdiğini, bu durumun bel, sırt ve boyuna binen gerilimi artırdığını ifade ediyor.

Bel sağlığı için bunlar önemli!

  • Bel ve sırt kaslarını güçlendirmek için yüzme, bisiklet ve yürüyüş yapılmalı.
  • Oturuş şeklini bozmaması için arka ceplerde cüzdan gibi eşyalar bulundurulmamalı.
  • 20 dakikadan daha fazla aralıksız oturmamak gerekiyor.
  • Kilo kontrolü yapılarak vücudun ağırlık merkezinin değişiminin önüne geçilmeli.
  • Bilgisayar ekranlarının en üst kısmı kaş hizasında olmalı.

Milliyet

Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Başmakaleler
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Başmakaleler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin