İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:46 Yatsı22:36 İmsak03:27 Güneş05:27 İşrak06:09 Öğle13:11 İkindi17:12
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %47
Türkçe
28 Zilka'de 1443 27 Haziran 2022 Pazartesi
Giriş Yap

Ufka Yolculuk-3 Türkiye ödülleri sahiplerini buldu

29.04.2015    |

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformu’nun birlikte gerçekleştirdiği “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları - 3” kapsamında yapılan “İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı” konulu bilgi yarışmasında dereceye girenler ödüllerine kavuştu. 

İstanbul Sosyal Gelişim Derneği'nin organizesiyle 13 Receb 1436 - 2 Mayıs 2015 Cumartesi Haliç Kongre Merkezi'nde icra edilen ödül töreninde hem Türkiye hem de İstanbul genelinde dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 

Konser, sinevizyon, sergi, kitap standları gibi farklı etkinliklerle zenginleştirilen "İdeal İnsan (sas)" temalı programda 18 umre ve 18 bin TL para ödülüyle birlikte muhtelif hediyeler de sahiplerine ulaştırıldı.

Dev Organizasyon

Ülke genelinde ve online olarak tüm dünyada aynı anda yapılan en büyük sivil organizasyon konumundaki yarışma, tamamen ÖSYM sınav standartlarına uygun olarak gerçekleştirildi. Çoktan seçmeli soruların uzmanlar tarafından hazırlanmasından 81il merkezine dağıtılmasına, 4 ayrı kategoride 8 soru kitapçığı bastırılmasından aynı anda başlatılıp bitirilmesine, önceden duyurulan takvime uyulmasından ödül törenlerine kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edilen yarışmaya Türkiye genelinde 100'e yakın STK destek verdi.

En büyük katılımlı sivil yarışma

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma, Türkiye'deki en büyük katılımlı sivil yarışma olarak kayıtlara geçti. “İlmihal” konulu ilk yarışmaya 87 bin 014 kişi, “Kur’an-ı Kerim meali” konulu ikincisine ise 174 bin 399 kişi müracaat etmişti. 81 il, 679 ilçe merkezinde yapılan bu seneki siyer yarışmasına ülke genelinden başvuranların sayısı 264 bin 92 kişiye ulaştı.

Mahkumlar ve engelliler de katıldı

Türkiye’nin değişik yerlerindeki 109 cezaevinden toplam 7 bin 282 mahkum sınava katılma fırsatı buldu. Ayrıca onlarca engelli de hem online hem de sınıflarda yarışmaya dahil oldular.

“İdeal İnsan Son Peygamber'in (sas) Hayatı”

“İdeal İnsan Son Peygamber'in (sas) Hayatı” konulu yarışma; Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan ve Nuh Mehmet Solmaz hocaların kaleme aldığı “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” kitabından, hem okullarda hem de online olarak internet ortamında gerçekleştirildi.

Yarışma ile Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalık oluşturulması hedeflendi. 

Büyük ödül Umre

Yarışma sonucunda dereceye girenlere İstanbul il ve Türkiye geneli ödülleri olarak toplamda 18 umre seyahati, 30 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü ve onlarca farklı ödül takdim edildi. İllerde derece yapanlar ayrıca ödüllendiriliyor. 

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları üst başlığıyla önceki yıl "İlmihal", geçen yıl da "Kur'an-ı Kerim Meali" bilgi yarışmaları düzenlenmişti. 

Kısa Yarışma İstatistikleri

  • Yarışmanın Organize edildiği:

o   İl sayısı: 81

o   İlçe sayısı: 679

o   Okul sayısı: 1.238

o   Sınıf sayısı: 11 bin 571

  • Görev alan Gözetmen sayısı: 11 bin 723
  • Kategorilere göre kayıt sayısı:

o   A Kategorisi (14 Yaş Altı) : 95 bin 967 (%36)

o   B Kategorisi (14-19 Yaş arası): 76 bin 667 (%29)

o   C Kategorisi (19 Yaş Üstü): 72 bin 647 (%27)

o   D Kategorisi (İhtisas Grubu): 5 bin 561 (%2)

o   E Kategorisi (Online): 6 bin 805 (%3)

o   Cezaevi Katılımcıları: 7 bin 282 (%3)

o   Bayan yarışmacı sayısı: 150 bin 351 (%57)

o   Erkek yarışmacı sayısı: 114 bin 578 (%43)

  • Yarışmaya katılan en genç yarışmacı yaşı: 6 yaş (2009 doğumlu)
  • Yarışmaya katılan en yaşlı yarışmacı yaşı: 87 yaş (1928 doğumlu) 

Online İngilizce Sınav 7 Haziran 2015’te 

Ayrıca 7 Haziran 2015 Pazar günü İngilizce dilinde “Muhammad / Martin Lings” kitabından sınavın tüm dünyaya hitap eden, ikinci online kısmı gerçekleştirilecek. İngilizce yarışma için kayıtlar hala devam etmekte.

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Onlar Yıldızlar Gibi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Onlar Yıldızlar Gibi
Onlar Yıldızlar Gibi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close