İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:27 Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21
Hava - Hava durumuAçık 12°C Nem %76
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
Öğle
13:21
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Giriş Yap

İnci kefallerinin tersine göçü

22.05.2015    |

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli değerlerinden olan ve somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin göçü başladı. Balıklar izlemeye gelenlere eşsiz görüntü ortaya çıkarırken, polisler de avlanmayı önlem için yoğun üreme göçünün görüldüğü bölgelerde görev yaparak uyarılarda bulunuyor.

Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan inci kefalinin üreme dönemi nedeniyle 15 Nisan- 15 Temmuz arası uygulanan av yasağı devam ederken, yaklaşık 2 milyar balık da üreme öncesi adaptasyon sağlamak için akarsu ağızlarına göç ediyor. Akıntının tersine yüzen ve önlerine çıkan engelleri zıplayarak aşan balıkların bu mücadelesi eşsiz bir görsel şölenin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Balıkların üreme göçünün en rahat izlendiği yerlerden birisi de Bendimahi Çayı üzerinde bulunan Neso bölgesi. Çok sayıda kişinin izlemek için akın ettiği bölgede polisler de görev yapıyor. Polisler, gelenlere balık göçünün nedeninin anlatırken, Kaçak avcılara karşı da önlem almaya çalışıyor.

Bu arada 40 yıl önce Muradiye’den göç ederek Bursa’ya yerleşen Mehmet Uldestan, komşu ve arkadaşlarına balık göçünü anlatmak için fotoğraf ve görüntü çektiğini belirtirken, herkesi bu göçü izlemeye davet ettiklerini söyledi.

İnci kefalini düz derede avladılar

Van’da jandarma ekipleri, Van Gölü’nden üremek için 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında tatlı sulara göç eden ve bu nedenle avlanması yasak olan inci kefalinin neslinin korunması için süren denetimler kapsamında, 15 Nisan’dan bu yana 41 kaçakçılık olayına müdahale etti.

Denetimlerde, üremek için milyonlarcası aynı anda nehirlere akın eden inci kefallerinden tam 25 ton 530 kilogramı ‘avlanmış halde’ ele geçti.

Ekipler, kaçak avcılık yapan kişilere de 26 bin 585 lira para cezası keserken, canlı bulunan 14 ton 125 kilogram inci kefali ise tekrar göle bırakıldı.

Hürriyet

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Akra Mercek
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Akra Mercek
Akra Mercek Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close