İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %64
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Yerli otomobilin prototipi paylaşıldı

14.10.2015    A+ | A-

“Yüzde 100 yerli otomobil” konusunda ilk somut adım atıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk kez yerli otomobile ilişkin prototiplerin kamuflajlı görüntüsünü paylaştı.

Üretilmiş 3 prototip bulunduğunu anlatan Bakan Işık, otomobillerin kamuflajlı fotoğraflarını ve Gebze’deki TÜBİTAK MAM’da çekilen test filmini paylaşırken, “İnşallah 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020’den önce, 2019 sonuna kadar Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz” dedi. Otomobilde mekanik aksamın gittikçe önemini kaybettiğini, buna karşılık yakıt pilleri, batarya, donanım, yazılım, dijital güç aktarıcılar ve elektrik motorların ağırlığının arttığını anlatan Işık, Türkiye için burada bir fırsat penceresi olduğuna dikkati çekti.

Temel oluşturacak

Otomobil markalarında farklılaşmanın yaşanacağı dönemde, Türkiye’nin de kendi markasını üretmesi gerektiğini vurgulayan Işık, bu noktada Türk otomotiv yan sanayinin stratejik bir konuma yükselmesi için yerli otomobili olmazsa olmaz gördüklerini belirtti. Fikri Işık, yerli otomobilin bu yeni teknolojileri geliştirmek için bir platform olduğunu dile getirip, kullanılacak bataryaların, insansız hava aracından, akıllı evlere kadar kullanılabileceğine değindi.

Yerli otomobille ilgili yol haritası belirlediklerini söyleyen Bakan Işık, prototiplerin kamuflajlı fotoğraflarını paylaşırken de araçların, farlarının ve çizgilerinin farklı olacağını kaydetti. Işık, üç prototipin, TÜBİTAK’ın kendi geliştirdiği teknolojilerin yüklenmesi ve bazı testler için kullanıldığını vurguladı. “Biz AR-GE'yi TÜBİTAK olarak üstleniyoruz ama Özel sektörün üretimde bulunması temel tercihimiz” ifadelerini kullandı.

Milliyet

Diğer Haberler

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020

Kurbanlık Alacakların Kulağına Küpe Olsun!

Yayınlanan Kurban rehberi, hayvanların sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında vatandaşların bilgilendirilmesini içeriyor.
08.07.2020

19 Saatte 450 Hektar Yandı

Gelibolu'da ormanlık alanda önceki gün başlayan yangın, 19 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.
08.07.2020

Okullarda yeni dönem böyle olacak

31 Ağustos'ta başlaması planlanan yeni eğitim öğretim dönemi öncesi okullarda, dersliklerde alınması gereken önlemler ile öğrencilerin, personelin ve velilerin uyması gereken kurallar bir rehber halinde sıralandı.
06.07.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin