İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Yatsı20:28 İmsak05:19 Güneş06:45 İşrak07:23 Öğle13:02 İkindi16:26 Akşam19:08
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %64
Türkçe
6 Safer 1442 22 Eylül 2020 Salı Saat: -
6 Safer 1442
Yatsı
20:28
İmsak
05:19
Güneş
06:45
İşrak
07:23
Öğle
13:02
İkindi
16:26
Akşam
19:08
Menü

M. Zâhid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi dualarla yâd edildi

13.11.2015    A+ | A-

20. yüzyılın mürşidi kâmillerinden gönüller sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, dünyaya gelişinin Hicri 122. yıldönümünde Kur'an-ı Kerim hatimleriyle ve özel programlarla anıldı. 

M. Zâhid Kotku Hocaefendi, AKRA’da gün boyu özel yayın akışıyla, akşam namazını müteakiben ise İskenderpaşa Camii'nde sevenleriyle tarafından yâd edildi. 

İskenderpaşa Camii’nde akşam namazını (1 Safer 1437, 13 Kasım 2015 Cuma) müteakiben başlayan yâd programında, İskenderpaşa Camii İmam Hatibi Mikdat Kutlu, “Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi’nin İrşad ve Islah Çalışmaları” konulu bir konuşma yaptı.

Dünyada yaşanan sorunlar analiz edildiğinde toplumlarda, milletlerde fesadın, ifsadın artması olduğunun net şekilde görülebileceğini ifade eden Mikdat Kutlu, “Fesadın ortadan kalkması ıslah ile olur, o da Muslih insanların varlığıyla mümkündür. Muslih insanlar, insanları, toplumları ıslah etmeye, yanlıştan döndürmeye çaba sarf ederler. Devletler, toplumlar büyük şahsiyetlerle gelişirler. Onlar, insanlığı ayakta tutanlar, varlık sebebimizi keşfedenlerdir. Yaşadıkları çağın insanlarını sıratı müstakim yolunda ıslah ederler, hepsi birer muslihtirler. Geçmiş ile gelecek arasında köprüdürler. Yeni nesiller büyük şahsiyetlerle yollarını bulurlar, yanlışlarını doğrulturlar. Hayat onlarla daha iyi anlaşılır, yaşanılır. Kaynakları ilahi mesajdır. Hakkı, adaleti anlama kabiliyeti büyük insanlarla şekillenir. Fesada karşı ıslah hareketini onlar başlatır. En iyi muslihler peygamberlerdir. Alimler, mürşidi kamiller de peygamber varisleri olarak toplumu ıslah eden şahsiyetlerdir. Doğumlarının hicri yıldönümü vesilesiyle yâd ettiğimiz Mehmed Zâhid Kotku rahmetullahi aleyh hocamız da toplumu ıslah eden, insanları her daim doğruya sevk eden muslihlerin önde gelenlerindendir. Yaşadığı müddetçe insanları fıtrata uygun bir hayat yaşamaya davet etmiştir. Ona göre ıslahın merkezi kalptir. Önce nefsi ıslah etmekle işe başlanmalıdır. Zira kalpte iman var. İnsanın niyeti iyi olmazsa hakka ulaşamaz, kendini ıslah edemez. Zahid Kotku Hocamız, kalpteki niyetleri Allah’a döndürmeye gayret etmiştir. Geleceği inşa eden ıslah edici nice talebeler yetiştirmiştir. Kendisini hürmetle yâd ediyoruz” diye konuştu.

Sohbetin ardından İskenderpaşa Camii imam hatibi Mikdat Kutlu tarafından Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde okunan hatmi şeriflerin kabulü niyazıyla hatim duası yapıldı.

İlim, fikir ve gönül önderi M. Es'ad Coşan Hocaefendi ise doğumlarının 80. yılında, Hicri 13 Safer 1437, Miladi 25 Kasım 2015 Çarşamba günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii'nde, gün boyu AKRA FM'de özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek.

İskenderpaşa Camii’ndeki programda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Baş, “Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’ye Göre Muslih Olmanın Önemi ” konusunda katılımcılara hitap edecek.  

Kıssadan Hisse
Sırada >>
×
Sıradaki

Son Peygamber Ve İslamiyet

Kıssadan Hisse
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin