İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:27 Güneş06:05 Öğle13:14 İkindi17:04 Akşam20:12 Yatsı21:43
Hava - Açık 24°C Nem %78
Türkçe
23 Zilhicce 1441 13 Ağustos 2020 Perşembe Saat: -
23 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:27 06:05 13:14 17:04 20:12 21:43
Menü

Ege Denizi 'umut yolcuları'na mezar oldu

24.12.2015    A+ | A-

Yunan adalarına yakınlığı nedeniyle göçmenlerin "umuda yolculukta" tercih ettiği Ege kıyıları, son bir haftada çoğu bebek ve çocuk 45 göçmene mezar oldu. Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ile farklı uyruğa sahip kaçak ve göçmenlerin kaçak yollarla çıktıkları Avrupa yolculuğu çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor.

Avrupa'ya geçmek için ölümü göze alarak Ege Denizi'ni kullanan göçmenler, hava koşullarındaki olumsuzluklara rağmen geçiş girişimlerini sürdürüyor.

Son 6 yılda göçmenlerin olumsuz hava koşulları, dalga boyundaki yükselme ve ölüm riskinin yüksek olması nedeniyle en az tercih ettiği aralık ayı ise bu yıl farklı bir yoğunluğa sahne oluyor.

İki haftada 4 bin göçmen kurtarıldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yoğun şekilde bir yandan düzensiz göç faaliyetlerine karşı faaliyetlerini sürdürürken, diğer yandan da yasa dışı geçiş sırasında botları, tekneleri batan ya da alabora olan göçmenlere yardım eli uzatıyor.

"Ege'de Umut Harekatı" kapsamında arama kurtarma operasyonlarını 3 uçak, 9 helikopter, 2 arama kurtarma gemisi, 58 bot, bin 200 personel ve 3 mobil radarla sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, son iki haftada yaklaşık 4 bin göçmeni kurtardı.

1 Ocak 2015'ten 21 Aralık'a kadar kurtarılan göçmen sayısı ise 88 bin 905 oldu.

Bir haftada çoğunluğu bebek ve çocuk 45 kişi öldü

Çoğunluğu şişme lastik bot ve eski teknelerle Yunan adalarına geçmeye çalışan göçmenlerin umut yolculukları aralık ayı süresince de hız kesmedi. Son bir haftada Türk karasularında tekne ve botlarının batması sonucu Ege Denizi'nde yaşam savaşı veren binlerce göçmen boğulmak üzereyken kurtarılırken, Bodrum açıklarında 19'u bebek ve çocuk 26, Kuşadası açıklarında 3'ü çocuk 12, Çeşme açıklarında 6 çocuk, Karaburun açıklarında da bir bebek olmak üzere toplam 45 göçmen hayatını kaybetti.

AA

Diğer Haberler

Kanser hastasına bu 7 yanlış yaklaşımdan kaçının!

Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Alıcı, kanser hastaları için uyarılarda bulundu.
30.07.2019

28.03.2017

Ayvaz Dede Şenlikleri sona erdi

Boşnakların Müslüman olmasının en önemli simgelerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 506 yıldır düzenlenen şenlikler, Bosna Hersek'in orta kesimindeki Prusac kasabasındaki programın ardından kılınan namaz ve edilen dualarla sona erdi.
30.05.2016

Rusya'dan Türkiye'ye tarım daveti!

Uçak krizinin ardından hijyenik koşulları gerekçe göstererek Türkiye'den gelen meyve ve sebzeye ambargo uygulayan Rusya'da stokçular da işin içine girince fiyatlar iyice tavan yaptı. Domates nisanda yüzde 5.2 artış gösterirken son 4 ayda meyveye ise yaklaşık yüzde 20 zam geldi. Ülkede enflasyon rakamını en çok artıran kalem gıda olunca Rusya yeniden rotayı Türkiye'ye çevirdi.
22.04.2016
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin