İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 11°C Nem %81
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Pazarda peynir tattırmak serbest

16.01.2016    |

Peynir satışı tebliği, her satıcı için aynı hijyen ve ısı şartlarını getiriyor. Pazar yeri de, market de olsa tenekeyle gelen ürün parçalanıp satılabilecek ama ambalajlı gelen ürün olduğu gibi satılacak. Parçalama şartlarını taşıyan perakendeciler ürünü parçalama ve tattırma konusunda serbest.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanı Cengiz Alpsoy, peynirle ilgili tebliğin daha önceki mevcut olan hükümleri içerdiğini, sadece tek bir peynir tebliği olarak birleştirildiğini kaydetti. Alpsoy’un verdiği bilgiye göre, düzenlemeyle markette, mobil araçta ya da peynirciler çarşısı gibi pazar yerlerinde peynir satışı aynı kriterlere tabi olacak.

10 derece altında

Alpsoy, pazaryeri benzeri yerlere, peyniri parçalama ve tattırma konularında esneklik tanındığını belirterek, şunları söyledi:

“Ürün o gün geldi. Rafınızda bulundururken onu ambalajlı hale kim getirdi? Perakendeci getirdi. Dökme ürünü bozduğu zaman bütün sorumluluk perakendeciye, ambalajlayan kişiye aittir. Ambalajlayan kişi de streç vb. ambalajın içine koyup satışı gerçekleştirecek. Hijyeni de sağlamak zorunda. 10 derecenin altındaki soğutucular, o raflarda dışarıyla hava temasını da kesecekler. Kestikten sonra hijyene uygun şekilde tüketiciye sunacaklar. Pazar yerinde satıyor ama her halükarda 10 derecenin altında saklamak zorunda. Neden derseniz 10 derecenin üzerinde peynir ister istemez bozulacak. Perakendeci, ürünü tattırıp satan kişi kimse, tüm sorumluluk ona ait.”

Milliyet

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close