İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

YGS’deki başarı LYS’yi etkiledi

YGS’deki başarı LYS’yi etkiledi

26.05.2016

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda ortalamanın yüksek olması, Lisans Yerleştirme Sınavı’nın önemini artırdı. Bu durumda adayların geçmişe göre birkaç net fazla çıkarması gerekiyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) adaylar son 5 yılın en yüksek performansını sergiledi. Sınava girenlerin yüzde 46.7'si haziranda yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) giriş için gerekli 180 barajını aştı. Ancak ortalamaların yüksek olması otomatik olarak başarı sıralamalarını da düşürdü. Geçen yıl YGS'de aynı puanı alan bir aday ile bu yıl martta yapılan YGS'de aynı puanı alan arasında ortalama 200 bin gerileme oldu. Bu durumda LYS'nin önemi daha da arttı. Adayın hedeflediği bölümü kazanabilmesi için geçmiş yıllara göre birkaç net fazla yapması gerekiyor.

Geçen yıl 1 milyon 369 bin 147 aday 180 barajını geçti. Bu yıl bu sayı 1 milyon 600 bin 49 aday oldu. Böylece LYS'ye katılacak aday sayısı da arttı. Bu da başarı sırasını yükseltmek için geçen yıla göre daha fazla net çıkarılması gerektiği anlamını taşıyor. Ancak puanlar YGS'nin yüzde 40'ı, LYS'nin de yüzde 60'ı dikkate alınarak hesaplanıyor. YGS'de istediği başarı sıralamasını yakalamayan aday, kendi puan türünde ağırlıklı olan LYS testlerinde fazladan 1-2 soru daha yaparsa YGS'deki açığını kapatabilir. Uzmanlar, YGS'de istediği puanı yakalayamayan öğrencilerin "Matematik-Fen"de 4-5, "Türkçe-Matematik" ve "Türkçe-Sosyal"de de 5-6 netle kapatma şansına sahip olduğunu söylüyor.

Sabah

Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin