İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle13:00 İkindi16:19 Akşam18:58 Yatsı20:17 İmsak05:26 Güneş06:51 İşrak07:29
Hava - Açık 25°C Nem %64
Türkçe
11 Safer 1442 28 Eylül 2020 Pazartesi Saat: -
11 Safer 1442
Öğle
13:00
İkindi
16:19
Akşam
18:58
Yatsı
20:17
İmsak
05:26
Güneş
06:51
İşrak
07:29
Menü

Brexit’ten geri dönüş konuşuluyor

29.06.2016    A+ | A-

Birleşik Krallık, 23 Haziran’daki Brexit yani Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma referandumunda çıkış yönünde tercih kullanarak dünyayı şaşırttı. Birleşik Krallık’ın AB’de kalmasını mümkün kılacak 4 yol konuşulsada komisyonda gerginlikler de başladı.

1- Parlemento Durdurabilir: Referandumun bağlayıcı bir özelliği yok. İngiliz parlamentosu halkın isteğini yerine getirmek zorunda değil. AB'den çıkılacağına ilişkin Brüksel'e resmi bir bildirimde bulunulmasını öngören Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesinin de mutlaka feshedilmesi gerekmiyor.

2- İskoçya ve İrlanda Önleyebilir: İskoçya ve İrlanda AB'de kalma yönünde oy kullanırken, İngilizler ve Galler bölgesi Brexit yönünde oy kullandı. Birleşik Krallık'ta 2:2 eşitlik var. İskoçya Bölgesel Yönetiminin Başbakanı Nicola Sturgeon, bugün Brüksel'de temaslarda bulunacağını söyleyerek, "İskoçya'nın AB üyesi olarak ortak pazar içinde kalması için uzman ekip oluşturacağız" dedi.

3- İkinci Referandum Mümkün mü?: İstenen sonuç çıkana kadar oylama yapılması teorik olarak mümkün. Şimdiden 3 milyon 600 binden fazla İngiliz, referandumun tekrar edilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek verdi. İmzacılar ise çoğunlukla gençler ve sonradan İngiliz vatandaşı olanlar. Birçok kişinin verdiği AB karşıtı oydan pişmanlık duymuş olabileceği düşünülüyor. Politikacılardan da pişmanlık belirtileri gösterenler var.

4- AB Brexit'in Önünü Tıkar mı?: İngiltere'nin Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesini feshetmemesi ve Brüksel'in ne pahasına olursa olsun İngilizleri AB'de tutmak istemesi halinde, AB'nin ayrılma yolunu tıkaması mümkün. Ancak Brüksel'den referandum sonrası gelen açıklamalar, şu anda AB'nin Brexit'in bir an önce yoluna konularak sonuca ulaşılmak istendiğini gösteriyor. Aksi halde uzun sürecek bir belirsizliğin AB'yi felce uğratacağı düşünülüyor.

Sabah

Aile Rehberi
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Aile Rehberi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin