İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Yorgunluk ve stres uyku problemine sebep oluyor

Yorgunluk ve stres uyku problemine sebep oluyor

26.01.2017

Bilgisayar başında uzun oturma ile sürekli gergin ortamlarda çalışmak uykuya dalma güçlüğü ve uykunun kalitesinde bozulmaya neden oluyor.

Nöroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zerrin Pelin, "Bilgisayar başında uzun oturma ile sürekli gergin ortamlarda çalışmanın getirdiği özellikle boyun çevresi kaslarının sertleşmesi durumu, uykuya dalma güçlüğü ve uykunun kalitesinde bozulmaya neden olmaktadır. Bu da günlük hayatta yorgunluk ve uykululuk hali oluşturmaktadır." dedi.

Pelin, aşırı uyuma isteğinin farklı hastalıkların sonucunda ortaya çıkabildiği gibi yetersiz uyumanın getirdiği normal bir süreç de olabileceğini söyledi. Uyku ile ilgili şikayetlerin psikiyatrik bir hastalığa bağlı ise mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine işaret eden Pelin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tedaviyle destekleyici, kişiyi rahatlatacak faaliyetlerin artırılması, mutlaka spora vakit ayrılması ve güneş ışığından özellikle sabah saatlerinde faydalanılması gerekmektedir. İyi ve kaliteli bir uyku için yatağa girerken kaslarımızın gevşemiş olması gerekiyor. Bunun için ılık bir duş alabilirsiniz. Unutulmaması gereken şey, tüm aktiviteleri bir anda bitirip uyumak istediğinizde bu mümkün olmayacaktır. Uyumadan önce kendinize biraz zaman ayırın ve rahatlayın."

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin