İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:53 Akşam19:54 Yatsı21:21 İmsak04:41 Güneş06:13 İşrak06:52 Öğle13:08
Hava - Çok Bulutlu 14°C Nem %77
Türkçe
6 Ramazan 1442 18 Nisan 2021 Pazar
Giriş Yap

Lojistikçiler rotayı Uzakdoğu’ya çeviriyor

16.02.2017    |

Türkiye ile Uzakdoğu arasında lojistik talebi arttı, navlun son bir yılda 10 katından fazla yükseldi. Birleşme ve iflas sonrası gemi arzı düşerken, uçak şirketlerinin de aynı dönemde kapasite kısıtlamasına gitmeleri deniz yoluna talebi artırdı.

Navlunlar İstanbul-Şangay arasında 150 dolardan 2 bin 500 dolarlara kadar çıktı. UTİKAD Başkanı Eldener, dış ticarette Uzakdoğu’nun daha cazip hale gelmesiyle lojistik firmaların da rotayı bu bölgeye çevirdiğini söyledi. Türkiye ile Uzakdoğu arasında lojistik talebi arttı, navlun son bir yılda 10 katından fazla yükseldi. Birleşme ve iflas sonrası gemi arzı düşerken, uçak şirketlerinin de aynı dönemde kapasite kısıtlamasına gitmeleri deniz yoluna talebi artırdı. Navlunlar İstanbul-Şangay arasında 150 dolardan 2 bin 500 dolarlara kadar çıktı.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Derneği (UTİKAD) Başkanı Emre Eldener, Avrupa ve ABD ile yapılan dış ticarette yaşanan aksaklıkların son yıllarda Uzakdoğu pazarını dış ticaret açısından daha da cazip konuma getirdiğini, lojistik sektörünün de yüzünü bu coğrafyaya, bölgedeki rotalara daha çok döndürdüğünü belirtti. Eldener, cografi konumundan dolayı Türk lojistik firmaları için pazarda önemli fırsatlar olduğunu soyledi.

Son dönemde Türkiye’de faaliyete geçen Uzakdoğulu şirketlerin sayısında artış var. Batı ülkelerinden kuruluşlar azalıyor. Uzakdoğu merkezli firmalar ise Türkiye’de şirketler kuruyor. Dış ticaret hacimleri düşerken Türk şirketlerinin de çıkışı Uzakdoğu’da aradıkları belirtiliyor.

Bu gelişmeler Türkiye - Uzakdoğu ticaretinde lojistik fiyatlarını da etkilemeye başladı. Eldener, “Navlunlar hızlı artıyor. Mesela son bir yılda İstanbul-Şangay arasında 150 dolardan 2 bin 500 dolarlara kadar çıktı” dedi. Avrupa ve ABD ile yapılan dış ticarette yaşanan aksaklıkların son yıllarda Uzakdoğu pazarını dış ticaret açısından daha da cazip konuma getirdiğini, lojistik sektörünün de yüzünü bu coğrafyaya, bölgedeki rotalara daha çok döndürdüğünü anlatan UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Ortadoğu, Orta Asya ülkeleri, Çin ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi olmasından kaynaklanan özellikli konumu ile lojistik üs olma iddiasını her geçen yıl güçlendiren Türkiye, coğrafi konumunu avantaja çevirmek için altyapısını da güçlendirmeye çalışıyor” dedi.

Dünya

Canlı Yayın
On Bir Ayın Sultanı
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
On Bir Ayın Sultanı
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin